מאיפה הגיע הכסף לעולם – הפן ההיסטורי

לפני שאנחנו מתחילים לרדוף אחריו, יהיה נחמד לדעת מהיכן הגיע ההמצאה שכיום מנהיגה ושולטת על העולם.  

בתקופה הראשונה כל משפחה גידלה לעצמה את מה שהייתה צריכה. חיטה ללחם, בצלים בשביל לבשל, כבשים בשביל חלב ובשביל הבשר…. מה שאתה רוצה, תגדל.

בתקופה השנייה כבר הבינה האנושות את רעיון ה'התמחות'. קין הצטיין בגידולי אדמה ולכן הוא ייצר חיטה, מלפפונים… הבל לא היה כ"כ טוב בגידולי שדה, אבל ממש היה מוכשר בגידול כבשים ולכן גידל רק כבשים.   מכיון שכל אחד ניצל את היתרון היחסי שלו העולם הרויח, בסך הכל יש בעולם יותר גידולי שדה ויותר כבשים – אם קין רוצה לשחוט איזה כבש לפני שהוא יוצא לטייל בעולם, הוא מחליף עם הבל 10 ככרות לחם בתמורה לכבש.

בתקופה השלישית מחליטים בני האדם שהם רוצים להנות משני דברים: גם מהיעילות של ההתמחות וגם משליטה על זמני וכמויות התפוקה, במילים אחרות הבל מבין שקין דפק אותו ושעד שהוא יספיק לאכול שתי ככרות כל השאר כבר יתייבש. הוא היה מעוניין רק בשתי ככרות אבל כמובן שכבש שווה הרבה יותר…
הפתרון היה פשוט – הכסף.  על ידי הכסף יצרו אבותינו הקדומים מכנה משותף לכל המוצרים. מעכשיו כל אחד  ימשיך לייצר את מה שהוא הכי טוב בו ואת התוצרת הוא ימיר לכסף. מעכשיו הוא לא צריך לקנות כבש שלם או 10 ככרות, הוא יכול לקנות 2 ככרות או נתח בשר קטן.

בתקופה הרביעית ועד ימינו בני האדם מצאו שימוש נוסף לכסף – רווחים פיקטביים ושליטה. כיום מדד הנורמליות, בטחון, אושר, אפילו תחשות שובע וכל דבר חשוב אחר (כל אחד לפי מה שחשוב לו), נמדד במונחים כספיים. אדם יעדיף לא לאכול על מנת לחסוך כסף. יעדיף לא לחמם את ביתו לחסוך בכסף. יעדיף לעבוד רוב שעות יומו באופן קבוע על מנת לחסוך בכסף. עד כדי מסחר של כסף בעבור כסף – שוק ההון.

לסיכום: כל מה שקשור לבני אדם נמדד בכסף, דברים רוחניים וגשמיים כאחד. הביטוי המעשי ברוב המקרים הינו בשליטה כמעט מוחלטת של הכסף / בעלי הכסף על כל מאורעות חיינו.

פורסם בקטגוריה איפה הכסף - כללי, כללי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.