דרושים מקדמי אתרים – עבודה מול מומחים לקידום אתרים במנועי חיפוש

לפני שאנחנו מתחילים להעסיק מקדם אתרים, הנה כמה נקודות פתיחה:

 1. ישנו סוד אחד יותר גדול מהמתכון של קוקה קולה – האלגוריתם של גוגל (…הנוסחא לקידום האתר שעל פיה גוגל מחליט מי למעלה ומי למטה)
 2. כיון שהעניין כל כך ערטילאי ולא מדיד לטווח הקצר, כמעט כל קבוק יכול לקרוא לעצמו מקדם אתרים מקצועי ולגבות תשלום משך חצי שנה-שנה רק כדי לעשות ניסויים שאולי יניבו איזה פרי
 3. יש קידום אתרים 'לבן' ('כשר' במונחים של גוגל), שחור (…) ואפור ביניהם –> אתם רוצים להיות באיזור הלבן
 4. השיטות הנפוצות לקידום: קידום ידני, קידום על ידי תוכנות, שימוש במיקור חוץ (העסקת פיליפינים לעבודות השחורות של הקידום- ויש הרבה כאלה), העסקת מקדם אתרים ושכירת חברה לקידום אתרים.
 5. המקדמים הטובים ביותר משתמשים בכל השיטות ביחד + מוסיפים דברים ייחודיים

חנות בעזריאלי VS מקדם אתרים

שכירות של חנות קטנה בקניון עזריאלי תעלה לכם כ-100,000 ש"ח בחודש, מסתבר שבעולם שלנו המיקום הוא בהחלט פונקציה חשובה במסחר!

אני לא באמת מתכויון להשוות ביון עזריאלי למקדם אתרים מוצלח, אבל רק רציתי להכניס לפרופורציות את החשיבות של המיקום בכל מה שקשור לשיווק..

הדו"חות שתקבל ממקדם האתרים שלך

הנסיון שלי כמקדם אתרים הוא של כשנתיים וחצי, לפני כחצי שנה הפסקתי לעשות קידום ללקוחות והתחלתי לקדם רק את האתרים שלי ועוד כמה לקוחות בודדים שבאמת משלמים הרבה מאד כסף… לא יכולתי לסרב..

בכל אופן, מקדם אתרים אמור לתת לכם מספר דו"חות בסיסיים

 1. דו"ח ראשון (לפני חתימת חוזה ההתקשרות ביניכם) בו הוא מציין באופן כללי את המתודות שלו לקידום אתר + רשימה של אתרים עיקריים שמהם הוא יקשר לאתר שלכם בכל מיני צורות שונות ומשונות
 2. בדו"ח הראשון אחרי שתתחילו לעבוד ביחד הוא ינתח עבורכם באיזה מילים כדאי לכם להתחרות (איזה מילים לקדם- מן הסתם תצטרכו לעזור לו להבין  את התעשייה כדי שהמחקר מילים יהיה האיכותי ביותר) + איך האתר שלכם צריך להיות בנוי ואיזה שינויים צריכים לבצע בו.
 3. דו"ח תקופתי הכולל את רשימת כל הלינקים שהוא יצר עבורכם  (רשימות אלה חשובות מאד, שימרו עליהם!)
 4. דו"ח תקופתי שמראה את המיקום שלכם ביחס ליעדים שהוצבו (לדוגמא: כשמשהו מקליד את המילה 'תכשיטי זהב' אתה בעמוד הרביעי.. כשמשהו מקליד 'איפה הכסף' אתה בעמוד הראשון…)
 5. חשבונית

זאת הדרך שבה אני הייתי עובד בתור נותן שירות עצמאי לקידום אתרים. למי שמתחיל תהליך העסקה של מקדם עצמאי – אשמח לייעץ

איך עובדים מול חברת קידום אתרים?! תראו כאן למטה:

החל מהשבוע הבא יתחיל לכתוב ולעדכן בנושא קידום אתרים אבישי שרגא מנכ"ל חברת Tens Web Marketing הנותנת שירותי SEO ,מבוגרי 'ניהול ושיווק טכנולוגיה' בהצטיינות. למי שנמצא בתחום מן הסתם פגש אותו באחד הכנסים של מקדמי אתרים

 

אז – בהצלחה לאבישי – ותהנו מהידע שלו…

פורסם בקטגוריה איפה הכסף - כללי, איפה הכסף באינטרנט, בדיקות תקינות בסיסיות, עבודה מול מומחים | עם התגים , , , , , , , , | כתיבת תגובה

הקמת אתר אינטרנט מסחרי – בחירת הפלטפורמה המתאימה לחנות הורטואלית


בדקנו את המוצר שלנו טוב טוב, בחנו את ההתאמה שלו לסוגים שונים של אתרי אינטרנט (סקירה קצרה על סוגי אתרי אינטרנט כאן) – והגענו למסקנה שמתאים לנו חנות ורטואלית שנוכל למכור בה את המוצרים און ליין.

ראשית, ברכותיי! 

חנות וירטואלית שמציגה את כל המוצרים, מאובטחת, עם מערכת לניהול סטוק, בעלת מערכת CRM לשימור, שדרוג וניהול לקוחות המאפשרת תשלומים מקוונים – היא ללא ספק הפיסגה של השיווק האינטרנטי! המסחר האלקטרוני בצורה של חנות מקוונת עושה שימוש בכל מה שקשור לשיווק און ליין (אגב, זאת הסיבה שאני ממליץ לכל מי שמבקש ללמוד ולהתמקצע בשיווק באינטרנט להיות סחיר תקופה מסויימת בתור מנהל אתר מסחרי – כך תהיה חייב להתמקצע בכל האספקטים של עולם השיווק הורטואלי)

איך ניגשים להקמת החנות הורטואלית

שוב, אני מניח שמי שנמצא כאן למד על ההבדלים בין סוגי האתרים ומבין לאיזה סרט הוא נכנס עם כל הקטע של החנות הורטואלית – אם לא, לקרוא כאן עכשיו.

לפניכם רשימת הדרישות שלי מהפלטפורמה שאיתה אבנה את האתר שלי, בעתיד כל סעיף יקבל את ההרחבה שלו, בינתיים הרשימה:

 1. מערכת עם נסיון
  בגלל האופי המורכב של חנות ורטואלית והפונקציות המרובות שצריך להתייחס אליהן, חובה שהמערכת לבניית וניהול האתר תהיה עם כמה שנים טובות בשוק ועם ריבוי משתמשים, עדיף בסביבות המאות אלפים.
  אם באמת השימוש במערכת נפוץ, זה אומר שהמפתחים נתקלו בהרבה בעיות במשך הזמן והשימוש ונאלצו להתמודד איתם. 
  אם יש ריבוי סוחרים שמשתמשים בפלטפורמה לבניית האתר – כנראה שהמפתחים נתקלים בעוד ועוד בעיות ומתמודדים איתם. אם סוחרים ממשיכים להשתמש, כנראה שפיתוח הפלטפורמה מתקדם בהצלחה.
 2. מערכת עם תמיכה ומעורבות גבוהה
  אתר דינאמי כלשהו = The story that never ends, אין כזה דבר בעולם להגיע לשביעות רצון מלאה מהאתר (בוני אתרים, תתכוננו לקשר לכל החיים עם הלקוחות שלכם…). תמיד יהיו התפתחויות ושינויים, פריצות אבטחה ותגליות בהתנהגות הגולשים.
  פלטפורמה עם מערכת פורומים מפותחת, בעלת שיעור השתתפות גבוהה של משתמשים ומפתחים, התייחסויות קבועות של המפתחים הראשיים – תבטיח לכם לא להשאר לבד מאחור.
 3. תחרות בין נותני השירות לפלטפורמה
  אם יש הרבה נותני שירותים למערכת בניית האתרים, כגון שירותי עיצוב, סליקה, פיצ'רים ותוספים למיניהם – יש מי שהמקצוע שלו זה לפתח את השימוש במערכת ולייעל אותה (מהיתרונות הבולטים של תאוות הבצע..)
 4. מערכת שמאפשרת שימוש חינמי ובקוד פתוח
  ארחיב על זה בפוסט נפרד, אבל באופן כללי השימוש במערכות בתשלום הוא פחות טוב (מעבר לחסכוניות), פחות מתפתח ולרוב מגביל אותך ביכולות השימוש ובגמישות האתר.
 5. גמישות העיצוב ושליטה על הקומפוזיציות של 'קוביות האתר'
  יש הבדלים עצומים בין סוגי הפלטפורמות ובין רמת גמישות שהן מספקות לך בתור מנהל האתר בכל מה שקשור באיך האתר יראה ועד כמה תוכל לשנות את המרכיבים שבו.
  באופן כללי, כל אתרי המסחר האלקטרוני בנויים מקוביות, אותן נמקם ברחבי העמודים (קובית מוצרים, קוביית מומלצים, קוביית קד"מ.. וכו') – המערכות השונות מאפשרות רמות שונות של גמישות לניהול הסדר בעמוד, פקטור שמשפיע רבות על היכולת שלך כמנהל האתר להתייחס להתנהגות המבקרים שלך ולהמיר את הביקור שלהם למכירה.
 6. רמת הקושי בהתקנת המערכת
  נכון שזאת בעיה של המתכנת ולא שלך כמנהל האתר, אבל בהחלט שיקול, גם מכיון שיכולות להיות לזה השפעות בעתיד עם שינויים התפתחותיים בפלטפורמה
 7. מבנה האתר ועד כמה הוא מפותח מבחינת SEO
  אחד הפקטורים המשמעותיים בקידום אתרים הוא המבנה הפנימי של האתר, אתר שבנוי עם התייחסות נכונה ל'דרישות של גוגל' יהיה קל בהרבה לקדם בעתיד
 8. Customer flow 
  בעבר רוב ככל המערכות לבניית אתרי המסחר נבנו על ידי מפתחים מעולם התכנות, לכן למרות שהתכנות ברמה גבוהה יש פחות התייחסות למה שהלקוח שמבקר באתר עובר. מערכת בניית אתרים מסחריים טובה שמתייחסת להתליך שעובר הלקוח באתר.. כנראה שנבנתה גם בעזרתם של מומחי שיווק אינטרנטיים.

אני מרוצה, זה סיפתח לנושא שהכי קרוב לליבי. באמת שהמסחר האלקטרוני הוא ליבת עולם השיווק באינטרנט שמחייב בחינה והתייחסות לכל האספקטים של שיווק שנלמדים, נחקרים ומתפתחים מראשית האנושות.

פורסם בקטגוריה דברים בסיסיים, התנהגות צרכנים, כלים לניהול טכנולוגי, ניהול, נראות האתר, סוגי אתרים, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , | תגובה אחת

התנהגות צרכנים ושיווק באינטרנט

האתגר הכי גדול (ואגב, לרוב הוא גם בעל התשואה הגבוהה  ביותר על ההשקעה) הוא לגרום למבקר באתר או לצופה בפרסומת שלך לעבור את כל חמשת שלבי הרכישה (הכרה, התעניינות, עמדה, פעולה והתנהגות אחר קנייה), להאמין בך ובמוצר שלך… ולרוכשו.

את הפוסט הזה נתחיל דוקא מתחום ההתנהגות הארגונית.. מהר מאד נגלוש להתנהגות צרכנים ברשת ונבין איפה הכסף בכל לקוח פוטנציאלי.

"עמדה היא מכלול קבוע למדי של מחשבות, תחושות וכוונות התנהגות הקיים כלפי אדם, אירוע או דבר" (דר' אבי קיי, התנהגות ארגונית)

גיבוש העמדה של אדם מתבסס כל שלושה פרמטרים, ככל שמתחזק אחד מהשלושה העמדה תתחזק יותר:

 1. הרגשות – איך אני מרגיש..
 2. התנהגות ומעשים – מה עשיתי / אני עושה / אעשה ועלול לעשות (עושה משהו בנידון – העמדה מתחזקת. אחרי המעשים נמשכים הלבבות..)
 3. מחשבות ודעות – מה אני מאמין

התנהגות צרכנים ושיווק באינטרנט – 7 יסודות שעליהם מבוססות כל טכניקות קידומי המכירות

להלן תוצאות של מספר מחקרים מעניינים שנערכו באוניברסיטת ייל, ללא ספק אלו הדברים נכונים לגבי התנהגות צרכנים באינטרנט כמו שדרוג החיים של כל מנהל שיווק או ארגון:

 1. העברת מסר על ידי מומחים – מומחים משכנעים בצורה יעילה יותר מאשר לא-מומחים. נמצא שטיעונים זהים עשויים להיות בעלי משקל שונה, אם בעל הטיעון נתפס כיודע את כל העובדות הקשורות בנושא. במחקר שערך ארונסון (Aronson, 1963) התבקשו סטודנטים לכתוב ביקורת על יצירת ספרות שקראו. היו שכתבו ביקורות חיוביות, אחרים כתבו ביקורות שליליות. בשלב שני התרכז המחקר באלה שנתנו ביקורת שלילית בלבד. החוקרים ביקשו לדעת האם אפשר להשפיע עליהם לשנות את עמדתם השלילית כלפי אותה יצירה. הסטודנטים (שנתנו ביקורת שלילית) חולקו לשתי קבוצות: לקבוצה אחת נאמר שסופר מסוים (לא מוכר) כתב ביקורת חיובית על היצירה. לקבוצה השנייה נאמר שסופר מפורסם ביותר כתב עליה ביקורת חיובית. לאחר מכן התבקשו כל הסטודנטים לחשוב שנית על היצירה והותר להם לשנות את הביקורת שכתבו קודם לכן.
  החוקרים לא הופתעו לגלות שהסטודנטים מהקבוצה השנייה (סופר מפורסם) שינו את דעתם על היצירה בשיעורים גבוהים יותר מהסטודנטים בקבוצה הראשונה (סופר לא מוכר). כלומר, המשתנה שהשפיע על מידת השכנוע היה מידת הפרסום של הסופר.

  * אני מוכרח לציין ש'מומחה' הוא לאו דוקא משהו שהוכח ככזה או שהצליח במיוחד בתחום כלשהו. הרבה מהגולשים די עצלנים ומספיק שיש Testimonial מודגש ובתוספת קצת הילה של מומחה הוא יתקבל ככזה… (נו נו, בגלל זה פתחנו אתר שיאגד את המקצועיות עם ההצלחה)

   

 2. כולם יודעים שהתת מודע חזק מהמודע – אנו משתכנעים מהר יותר כאשר אנו סבורים שמסר מסוים לא נועד לשנות את דעתנו או לשכנענו. כאשר נדמה לנו שמישהו מנסה "לעבוד" עלינו, או שיש לו מניע כמוס, הוא גורם לנו לדבוק בעמדותינו.
  גם במכירות באינטרנט אפשר לשים לב ל'השתלטות הדוגריות', אתרי תדמית כמו זה של hstern ומותגים אחרים פשוט לא מצליחים להגיע למאית מאחוזי המכירות של חנויות ענק כמו ice.com , http://fitnessequipmentshops.com/ , ודומיהם שפשוט חושפים את המוצר עם כל המידע והמחירים בלי כל ה'רעש' של המיתוג והחברתיות.
   
 3. במחקרים נמצא שאנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה משתכנעים בקלות רבה יותר מאשר אנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה, זאת מפני שהם נוטים להעריך פחות את דעותיהם הפרטיות ויותר את דעותיהם של אחרים.

אנו נוטים לחשוב שכולם אוהבים שיתייחסו עליהם כחכמים ואינטיליגנטים… רוב הרכישות נעשות בצורה אמוציונלית במודע! הלקוח רוצה שיגידו לו 'להיות חכם זה לדבוק במה שהוא רואה כמו אידיוט"
המשמעות העיקרית לענייננו היא שרוב הלקוחות שיסתובבו לכם בחנות או בכל צורה אחרת שתמכרו בה, רוצים להיות מובלים, הם מחפשים שתגידו להם: "תקנה, זה הכי טוב.." (ממש בשפה הזאת! מדהים כמה שזה עובד)
+++ הסתייגות מסויימת: מחקר אחר (Baumeister, 1985) בדק שוב את הקשר בין הערכה עצמית נמוכה וקלות השכנוע. במחקר זה נמצא  שלמעשה יכולת השכנוע שווה לגבי שני סוגי האנשים – בעלי דימוי עצמי גבוה ובעלי דימוי עצמי נמוך, אלא שבעלי דימוי עצמי גבוה מוכנים פחות להודות שהם אכן השתכנעו. אדם ששינה את דעתו עלול להיראות כמי שניתן להשפעה בנקל, חסר עמוד שידרה… ישנם אנשים אשר נמנעים מלהודות כי השתכנעו, כי זה מפחית מהדימוי העצמי שלהם.

+++ עוד לגבי עמדה – פעולה – והערכה עצמית:
במחקר אחר (Shvit, 1990) הועלתה הטענה שאנשים משתכנעים לקנות מוצר מסוים מפני שהוא משדר סוג מסוים של דימוי עצמי (דימויו של המשתמש במוצר).

לטענת החוקר ישנם מוצרים אשר הדגשת תכונותיהם היא שמגבירה את מידת השכנוע לרכוש אותם. למשל בשכנוע לרכוש מזגן –מה שישכנע את רוב הקונים הן תכונות המזגן (הספק, עוצמה, חסכון…), כך גם לגבי כלי עבודה, סוג קפה, מיטה….

ישנם מוצרים אחרים אשר הדימוי שלהם (כיוקרתי, כאיכותי וכד') הוא שמשכנע לרכוש אותם. לדוגמא – בושם, נעלי ספורט, משקפיים. בשכנוע לרכוש פריט כזה נוטים להדגיש את הדימוי של המוצר, ופחות את תכונותיו.

כדי להוכיח את השערתו הראה החוקר לנבדקות שני סוגים של פרסומות: 1) סוג אחד התמקד בתכונות המוצר  2) הסוג השני התמקד בדימוי האישי של מי שצורך את המוצר. למשל פרסומת לקפה: פרסומת אחת לקפה התמקדה בתכונות המוצר – טעם, ארומה, עמידות. פרסומת שנייה לקפה התמקדה בדימוי הקפה – מי שותה את הקפה (אליטה, בעלי טעם טוב….). ממצאי המחקר תמכו בהשערת החוקר – במוצרים שימושיים, כמו קפה ומזגן, העדיפו הנבדקות את המוצרים שהפרסומת שלהם הדגישה את תכונותיהם. במוצרים אשר קשורים לזהות אישית (כמו בושם, תכשיט) העדיפו הנבדקות את המוצרים שהפרסומת שלהם הדגישה את יתרונותיהם החברתיים.

המסקנה הנובעת ממחקר זה, היא שהשכנוע יעיל יותר כאשר הוא מתאים לתפקיד של העמדה הבאה לידי ביטוי בצריכת המוצר.

                                                       

 1.  הזדהות – נמצא שאנשים אטרקטיביים ופופולאריים משכנעים יותר מאנשים אפורים ובלתי מקובלים. אנשים משתכנעים בקלות רבה יותר על ידי אדם המקובל ואהוב עליהם, מאשר ע"י  אדם שאין הם מחבבים אותו. אדם אהוד מצד אחד גורם לאחר לרצות להזדהות איתו, ומן הצד השני מעורר באחר את האמון ביכולת השיפוט שלו.
  תופעת ההזדהות מסבירה את השימוש הרב שעושים המפרסמים באנשים מפורסמים כדי לשכנע את הציבור לקנות.
  הסבר נוסף ליעילות של מפורסמים בשכנוע הוא הסבר קוגניטיבי: על פי גישה זו, ככל שאנו מחבבים יותר את המשכנע, כך גדלה המוטיבציה שלנו לעבד את המידע שהוא מציג.
  לעתים החסרון הגדול בעובדה הזאת הוא העלות של ידוען מפרגן.
  מה עושים?!
  זה היופי בשיווק באינטרנט, יש לגולשים שנחשפים לכל כך הרבה תכנים בזמן כל כך מועט, נטייה להיות להשתכנע ממה שאומר מי ש'טוען' שהוא ידוען או שמוצג ככזה..
 2. העברת מסר בהיסח הדעת לעיתים יעילה יותר לשכנוע, מאשר מסר שמושך את תשומת ליבו המלאה של האדם. זו הסיבה שלעיתים "שותלים" מסרים בטלוויזיה בזמן שבו תשומת הלב של הצופים מופנית למשהו מרתק אחר (למשל בהפסקה של משחק כדורגל). הצופה אינו מתמקד במסר השכנוע, אך מוכן להסכים איתו – ובלבד "שיעוף לו כבר מהעניים…." – התנגדותו למסר פוחתת בעת כזו.
  איך ליצור את זה באינטרנט? PPV – מכירים את זה שאתם נכנסים לאתר כלשהו ופתאום אתם שמים לב שהוא מופיע בכל אתר אחר שיש בו פרסומות ממומנות?!
  זה אחת מפצצות השיווק של העת החדשה באינטרנט. מאיפה זה מגיע?
  האמת שבזכות פייסבוק… אחרי שנכנס השיווק החברתי, גוגל נאלצה להכנס עם כלים משלה, אחד מהם הוא הPPV – מעכשיו , בתשלום מועט נותנת גוגל שירות שכל מי שנכנס אליכם לאתר יראה את הפרסומות שלכם כקישור ממומן ובאנרים ממומנים בכל האתרים שמאפשרים את זה.
  – פתאום מסתבר שהחנות אוןליין שחשבנו לתומנו שהיא איזה ענק בשוק, פשוט משלמת סנטים בודדים עבור כל חשיפה  כזאת…State of art לכל מה שקשור לשיווק 'תמים'.
 3. הצגת שני צדדיו של נושא שנוי במחלוקת מגביר את האמון שנותן האדם בזה שמעביר את המסר, ועל כן יעילות השכנוע שלו תגדל.
  הצגת הבעיה שנמצאת באויר (עדיף רגע לפני שהלקוחות שואלים אותה ישירות) על ידך תוביל ברוב המקרים להיותך (מציג הבעיה ישירות בפה מלא) אוטוריטה לתחום, ולכן גם הפתרון שיוצא על ידך יתקבל בסבירות גבוהה בהרבה.
 4. אנשים המדברים מהר משכנעים יותר מאנשים המדברים לאט. דיבור מהיר יוצר את הרושם שהמדבר יודע מה הוא סח.
  סייג אחד יש לי לגבי מסקנה זאת: אם המדבר לא ממש שולט בחומר כמו שהוא מנסה להציג אותו וגם מי שמדברים אליו כן מבין בנושא – הנפילה כואבת (כן, מנסיון..)
 5. פחד ברמה בינונית  – נמצא שמסר, המעורר בשומע פחד ברמה בינונית, יעיל יותר מאשר מסר מפחיד מאוד, או שאינו מפחיד כלל. מסר שאינו מפחיד גורם לשומעיו להתעלם ממנו, בעוד מסר מפחיד מאוד גורם לשומעיו להתגונן או לא להאמין לו.

– בעולם המכירות האינטרנטי הפחד מזרז לפעולה הרבה יותר טוב מאשר הפיתוי. אני מייחס תכונה זאת לזרימה ולמהירות שהתכנים משתנים ברשת. פיתוי (הגזר) הוא קטליזטור שפועל בזכות ההשוואה להצעה רגילה (ללא הגזר / מבצע / פיתוי). הפחד הבינוני גורם לצופה 'בצע עכשיו אחרת אין עוד הזדמנות..' (שוב, מדובר בפחד ברמה בינונות ולא פחד משתק. 'פחד' שגורר לפעולה ולא 'חרדה' משתקת)
במחקר של ג'ניס (janis 1953) נעשה ניסיון להשפיע על בני נוער לשנות את עמדתם בנוגע לצחצוח שיניים. הנערים חולקו לשלוש קבוצות: קבוצה א' שמעה הרצאה מפחידה מאוד, מלווה בשקופיות, בה נאמר שדלקת בשיניים עלולה להגיע למוח, לפגוע בעיניים וכן הלאה. קבוצה ב' שמעה הרצאה מפחידה פחות וקבוצה ג' שמעה הרצאה לא מפחידה כלל. החוקרים מצאו כי רק בקבוצה השנייה (קבוצת פחד בינוני) חל שינוי בעמדות. אנשי שתי הקבוצות האחרות לא שינו את עמדתם. 

 

בשולי הדברים:

המחקרים הללו הם יסודות של התנהגות הלקוחות שלנו והצרכנים הנחשפים למאמצי השיווק שלנו. על יסודות אלו מבססים את טכניקות השיווק המשתנות על פי מתודות ואופנות מתחלפות.

היתרון הגדול בהבנה עמוקה של היסודות המחקריים היא היכולת להשליך את התובנות הלא משתנות על הטכניקות אותם ניישם בכל שלב.

התנהגות הצרכנים בפרט הוא התחום בוא נמצא הכסף בתהליך השיווק שכן זהו השלב בו הלקוח יכניס את נתוני כרטיס האשראי.. או שלא.   

 

בקיצור: מי שלא לומד את 7 היסודות של התנהגות הצרכנים על בוריים שלא ישאל אחר כך "איפה בכלל הכסף באינטרנט?"

 

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף - כללי, איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, כללי, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , , , , , , , | תגובה אחת

ניוזלטר ורשימת תפוצה – Do list למנהל שיווק

מי שלמד את כל הסידרא של אימייל מרקטינג מההתחלה ועד הפוסט האחרון, יודע אשכרה הכל – ועכשיו צריך רק ליישם כדי.. למצוא איפה הכסף בכל הסיפור הזה..

בגלל זה אני מוסיף את הפוסט הפרו-אחרון הזה Do list למנהל קמפיין אימיילים להתחלה חלקה..

 

תפקידך כמוביל קמפיין ניוזלטר לצורותיו להגיע ל:

 1. פרסונליזציה מקסימלית
 2. אמינות
 3. אחוזי פתיחת אימייל גבוהה מצד המקבלים. קריאה. ביצוע הפעולות שאתה קורא לקחת

המנע מ:

 1. חוסר אמינות
 2. אי יכולת לקרוא ולהבין בקלות את המייל ואת המטרה שלשמה הוא נכתב
 3. מסורבלות להגיע לביצוע הקריאה לפעולה (קריאה ברורה ונגישה!)

לדעתי רצוי להמנע באופן כללי

 • לא להגדיל באופן מוגזם את האותיות, זה קצת מפחיד
 • לא להשתמש בסימני קריאה, שאלה, דולרים חוץ ממקרים יוצאי דופן. גם אז מספיק אחד כדי להבהיר את הנקודה !!!$$$###@@@
 • בולד (BOLD) מאד יעיל כדי לעזור למי שקורא ברפרוף (כל הפוסטים שלי כתובים בסגנון הזה). אבל יש נטייה להדגיש 90% מהמכתב.  אז נכון שכל מילה שלך בסלע, אבל המטרה של ההדגשה בבולד היא בסה"כ לעזור למי שרגיל לקרוא ברפרוף (בהזדמנות אכתוב פוסט על איך כותבים פוסט…)
 • אימייל ארוך מדי זה רע.
  יש אומרים שהאופטימלי הוא רק 7 שורות. זה נראה לי קצת מוגזם ומאד תלוי בתעשייה ובקהל הנמענים. בכל אופן, קצר וקולע מודגש בקפידה איפה (ורק איפה) שצריך יפעל לטובתכם
 • שימוש בשורת ה-From, השורה שמציינת מי שולח את המייל, לא להשתמש במשהו רשמי מדי ולא מוכר.
  לציין שם של דמות/חברה/מוצר/מיקום או כל דבר אחר שיעורר זהות והזדהות מצד הנמען איתכם.
 • ה20% החשובים הם: הכותרות והלינקים. תשקיעו בהם את רוב המאמצים ('הקלק כאן' לא עוזר להבין את הכתוב, 'הקלק לקבל קופון הנחה לרכישת ספסל' יעזור להבין את תוכן המייל הרבה יותר)
 • עם תמונות צריך להיזהר שלא יסיחו את הדעת.
  להזהר במיוחד מ: תמונות גדולות, להמנע מרקעים שמקשים על הקריאה, תמונות לא קשורות, לא לשים תמונות דינמיות (שזזות), לא לשים יותר מתמונה אחת
  כדאי שהתמונות יהיו קישור לאתר
 • שורת הכותרת – חשובה מאד! וצריכה להיות מעניינת כדי לגרום לפתיחת המייל. אבל צריך לשים לב ששקר עסיסי יכול לפתות לפתיחת המייל, אבל כשיבינו שהכותרת לא באמת חלק מהמייל ו/או שקרית – לא יענו לשום קריאה לפעולה..
 • הפתעות – זה דבר חיובי, כולם רוצים לקבל הפתעות. אבל לתת במייל מה שהכותרת אומרת שיש (אפילו אם ההפתעה בתוך יותר טובה) הבטחתם טור מעניין? אין בעיה להוסיף קופון – אבל לתת גם את הטור המעניין שהבטחתם
 • מסרים חוזרים – לפעמים אנחנו מעוניינים 'להצרב במודע' של הלקוחות, אחת הדרכים היא לחזור על המיילים כמו מנטרה. אני בעד.    עם סייג.   כל מייל להוסיף עוד ערך מוסף ביחד עם המנטרה, אחרת יפסיקו לפתוח לכם את המיילים
 • עיצוב – פחות חשוב העיצוב, יותר חשוב הסדר, המבנה והסימטריה של האימייל. להפריד פסקאות (רווחים/ תמונות קטנות), כותרות מתאימות, משפטים לא ארוכים מדי…

 

פיסות מידע למנהל אימייל קמפיין עצלן Emails Lists Brokers

דיברנו על רשימות תפוצה (Email lists), והבננו שגם מסיבות פרסונליזציה וגם בגלל עיכובים טכנולוגיים (זיהוי השרת שלכם כספאמר) – עדיף רשימות קצרות ואיכותיות.

שאלה: אני מעוניין ברשימה איכותית של אימיילים של לקוחות מטורגטים (Targeted customers) לנושא מסויים, מהיכן אני משיג?

תשובה: (אחרי ה"נו נו נו" על העצלנות) רוב מי שסוחר ברשימות אימיילים, מוכר זבל.  למה?! רשימת אימיילים מטורגטת שווה כל כך הרבה כסף שרק דביל ימכור אותה.

ובכל זאת: הפורומים שניתן כיום למצוא ברוקרים של רשימות אימיילים: Wickedfire , Blackhatworld , Warrior forum שם ישנם כל מיני ברוקרים לאימיילים שאני אישית לא מכיר  כי אני לא מהעצלנים.

שאלה: אבל איך אני אסנן אותם? הרי הרוב זה זבל?!

תשובה (מבית מדרשו של הפיראט האינטרנטי בכנס Visioncamp): הנה שלושה ספקים שניתן לסמוך עליהם… כן ולכן זה גם יקר

eric@powerhousesalesgroup.com
night2datenate@gmail.com
dshtif@revenuegrp.com

שאלה: מה אפשר לבקש מהם?

תשובה: כל רשימה שאתם רוצים.   כל מי שרכש דירה בפלורידה בחצי שנה אחרונה, רשימת העסקים שפשטו רגל בחדשיים האחרונים…… לפי הקושי – העלות

 

נ.ב.

נשאלתי פעמיים איפה ניתן לראות אינדקס של כל הפוסטים בנושא ה- email marketing, ובכן אין כזה אינדקס, אבל אם תכתבו בתיבת חיפוש "ניוזלטר ורשימת תפוצה" תקבלו את כל התוצאות הרלוונטיות… או שתקליקו כאן (זה אותו הדבר..)

 

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

ניוזלטר ורשימת תפוצה – להגיע לאינבוקס ולא לספאם


ברור שזה כדאי,
הכל כאן הגיוני
טכני לחלוטין… ובכל זאת כולם שואלים:

איך להגיע לאינבוקס ולהימנע מתיבת הספאם?!

בוא נתחיל מהגורם העיקרי!!
> הגישה הרווחת אצל אנשי עסקים: המוצר שלנו כ"כ שווה, נשלח לרשימה כמה שיותר גדולה – מספיק ש5% יקנו, זה כבר סבבה… ולכן לא עושים את מה שרשום למטה, למרות שזה כל כך ברור:

 • עדיף לתת אפשרות מאד ברורה לרישום לניוזלטר על פי קטגוריות.
  רשימה גדולה עם אחוזי המרה נמוכים מזיקה, להלן
 • שרתי המיילים מזהים אחוזים של מיילים שנשלחו סתם ולא הגיעו לשום יעד (נניח הורדתם איזה רשימת מיילים או רכשתם מאיזה ספק…בדר"כ חלק נכבד לא שווה כלום או אפילו לא עדכני ולא קיים) – במקרה כזה גדלה האפשרות שתגיעו לתיבת הספאם של שאר הלקוחות גם כן.
 • הרבה יותר קל ויעיל ליצור מיילים אישיים יותר למס' קטן של לקוחות – אחוזי ההמרה גדלים במאות אחוזים
 • מדי פעם (חצי שנה) לנקות את הרשימה. אם נניח אתם שולחים ל- spamjoker@gmail.com אז קרוב לודאי שאף אחד לא באמת קורא את המייל ששלחתם. לפעמים יש גם טעויות טפשיות כמו @gmal.com או שגיאת כתיב טפשית אחרת..
 • האימייל קמפיין אינו נפרד משאר מאמצי השיווק שלכם, כמה טרוניות בפייסבוק יכולות להיות מזיקות הרבה יותר מאשר להוריד מהרשימה מי שביקש מכם..
 • אל תוותרו על הפן האישי באימייל, ברוב המקרים הרווח מעוד רכישה שווה 20 דק' של השקעה או תשלום לקופירייטר
 • תדירות שליחת המיילים- לא להגזים. קשה כאן לתת אמת מידה כיון שזה מאד קשור לתעשייה בה אתם נמצאים ו/או בקשר שלכם עם הלקוח או קבוצת הלקוחות הספציפית
 • דיזיין – שווה להשקיע בעיצוב של האמייל. 
  לא יקר מדי לרכוש כמה תבניות עיצוב וזה בהחלט מכבד את המאורע.
  בכל אופן גם בלי תבנית עיצובית צריך לשים לב למס' השורות ולא להפריז במשפטים ארוכים מדי – גם זה צריך שיהיה נעים לעין! אגב, יש גם יתרון בלא להטמיע עיצוב נוסף, בהרבה שרתי מיילים יש מערכת שמסננת את העיצוב וצריך ללחוץ לאישור על מנת לראות את התמונה…יכול קצת לעצבן..

הדברים הפשוטים כאן בהחלט נכללים ב-20% של פרטו, כך ששווה לתת את הדעת.

 

זהו! כתבנו את כל מה שחשוב ומסודר בקמפיינים של אימיילים, ניוזלטרים, רשימות תפוצה ונספחיהם. 
האמת שהספרות מלאה עוד שורות רבות של טכניקות,  טיפים וטקטיקות מגוונות – בכל אופן, הכל יוצא מסדרת הפוסטים כאן בנושא האימייל קמפיין.

בפוסט הבא (אחרון, אני מבטיח…) ארשום סיכום או בעצם Do list למנהל שיווק שאחראי על הקמפיינים הכתובים ועוד כמה טיפים שהם הטרנדים האחרונים שהובאו בכנס משווקים באינטרנט האחרון של VisionCamp.

למי שהגיע לכאן ומעוניין ללמוד את תחום האימייל מרקטינג (Email Marketing) למנהל שיווק מההתחלה, הנה הפוסט/שיעור הראשון ברצף. הסידרא בנויה במתודה של 'היפרלינק פוסטינג', כך שכל פוסט מפנה לפוסט שבא אחריו.   זה בהחלט המקום בו נמצא הכסף אז תתחילו למצוא… איפה אצלכם נמצא הכסף! בהצלחה

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, בדיקות תקינות בסיסיות, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטר ורשימת תפוצה – מחזור חיים של לקוח בקונטקסט של אימייל מרקטינג

 


באופן כללי כל אחד מסתובב בכמה מעגלי / מחזורי חיים: גיל, קריירה, מצב משפחתי, רוחניות….

כמו"כ ישנו 'מחזור חיי לקוח' המפורסם >> למעשה הקשר של הלקוח עם החברה,

ניתן וצריך להיות קשוב למקום בו נמצא הלקוח על מנת לספק את צרכיו בצורה הנכונה ביותר. לדוגמא חברת התכשיטים "Noa jewelry" שולחת אימיילים לברך כל אחד מלקוחותיה בכל חג אמריקאי (השוק העיקרי של החברה באינטרנט) ואפילו מעניקה קופון הנחה לאותה קטגורית מוצרים שממנה רכש הלקוח בקנייתו האחרונה.

כמובן שכל 'מחזור חיים' שהוא שייך לקדו"מ גם בחנות הוירטואלית ולמסחר האלקטרוני, בכל אופן הנה אפיון הבסיס שודאי קיים בכל חנות אינטרנטית:

 1. לקוח פוטנציאלי – נכנס לאתר, התעניין במוצרים וחקר עליהם. אולי אפילו שלח אימייל לשירות לקוחות.
  עדינות, המשימה הכי חשובה ברשת היא ליצור את האמינות ולהסיר את חשש ה-Fraud שכל כך מפחיד את כולם באינטרנט. להציג על החברה, להראות לקוחות עבר, ואם כבר הספקתם לבנות מעטפת S-CRM  אז גם לציין / להפנות לפייסבוק וליוטיוב שם הוא יוכל לפגוש חברים שיתנו לו תמיכה להצטרפות לקהל לקוחותיכם
   
 2. לקוח – הלקוח קנה פעם אחת, עכשיו הוא כבר מאד מודע לפירמה ולמה שהיא מייצרת, שאפו! הצלחתם ליצור את הרושם החיובי. עכשיו צריך להתמודד עם הדיסוננס הקוגנטיבי, לספר לו עוד על המוצר ועל כל 'סביבת המוצר'.
  אם עשיתם עבודה מספיק טובה, כדי 'לרצות' על הקנייה הראשונית (=להרגיש טוב עם עצמו שעשה עסק עם חברה הגונה ולא נפל בפח ולא דפקו אותו) הוא אפילו ירכוש מוצרים נוספים…להוכיח לעצמו שקנה מהמקום מספר אחד – בקיצור צריך לעזור לו להרגיש ככה, כי מיד אחרי הרכישה מתחילות לצוץ לו שאלות כפירה בקשר לעסקה אותה הוא סיים לבצע!!
 1. לקוחות חוזרים – תענוג!
  השלב הכי רווחי. הרבה יותר פשוט להגדיל מכירות מלקוח מאשר להביא לקוחות חדשים.
  מומלץ 1 : לתת לו להרגיש רצוי, להכניס אותו למועדון לקוחות מועדפים ולפנק, לפנק ולפנק
  מומלץ 2 : לעזור ללקוח להיות Brand advocate  (למי שלא זוכר Brand advocate)
   
 2. לקוחות שנטשו – חבל
  אבל עדיין יותר קל להחזיר לקוח שכבר היה כאן ורכש מאשר להפוך לקוח פוטנציאלי ללקוח שקונה.  כאן זה השלב בו הדיסוננס הקוגניטיבי פועל לטובתנו. עזרו ללקוח שהלך להבין שדוקא היה לא רע אצלכם, שיזכור "את הדגה ואת השומים.." וכמה טוב היה אצלכם.

   

  1. הצלת לקוחות שעזבו
   כדאי להשתמש בכלים אנליטיים לאתר (מומלץ גוגל אנליטיקס) כדי לראות באיזה מוצרים הלקוח התעניין.
   לעתים המלאכה עוד יותר 'ברורה', כשפשוט הלקוח מילא סל קניות בחנות הוירטואלית ורק לא השלים את הקנייה.
   זה לא אומר שהוא מעוצבן יכול להיות שפשוט הבוס נכנס לחדר והוא מהר חזר לעבודה, שהוא לא מצא את מס' כרטיס האשראי או שבדיוק הילד ג'ינן לה את השכל.
   מומלץ בחום  להציע ללקוח במייל קד"מ עם המוצרים שנצפו על ידו, ואולי אפילו הנחה על חלק מהמוצרים מהסל קניות שנטש כדי לעודד אותו להשלים את הרכישה.
    

 על מנת לייעל ולמקסם קמפיינים מתמשכים באימייל

 • לבנות לו"ז לפי מחזור חיים נבחר ללקוח (חגים / על פי המוצר שבחר / גיל….), ולשלוח מיילים על פי לו"ז בנוי מראש (לקוחות ארה"ב: לשלוח מייל X בתאריך… לקוחות יפן…  או שבוע אחרי רכישה להמליץ על…מ שנה אחרי לאחל מזל"ט….)
 • לבנות 'בנק תרחישים', מייל לפי ארוע (הרשמה: מייל X1, רכישה מייל X2, רכישה שניה X3, עזיבה X9…..)
 • ניתן להשתמש גם במערכות CRM שישלחו אוטומטית מיילים לפי לו"ז, כמו גם להשתמש בחברות ניהול ושיווק למיניהם.

וכמובן שאחד הדברים החשובים ביותר זה לקרוא את הפוסט הבא שידריך איך לדלג מעל מכשול תיבת הספאם אל היעד הנחשק – תיבת האינבוקס (Inbox) של הלקוח 🙂

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, ניהול, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , | כתיבת תגובה

אימייל שהלקוח מצפה שיגיע


מה זה אימייל שמצפים לו? אני מקוה שניחשתם נכון שלא מדובר בניוזלטר..
מה כן?

כל מייל שנכתב בעקבות קשר של הלקוח עם החברה.

לדוגמא, אם הלקוח רכש מוצר באתר שלך – כעת הוא מצפה לנוטיפיקציה שהתהליך הושלם, שהתשלום התקבל, מספר למעקב אחרי המשלוח (Tracking number)….
או לדוגמא דו"ח חדשי וממצאים,
או שינויים בתנאי שירות שהחברה והאתר מספקים,
אולי אישורים על אוטנטיות, אחריות החברה… ועוד.. ועוד..

יתרונות      

 • אחוזי גבוהים לפתיחת המייל וכן לקריאה שלו. אנשים מעוניינים להתעדכן במה שהם רכשו או מה שהם מעורבים בו בעשייה
 • קצה חוט לגבי תחומי עניין וצרכים של הלקוח.  הוא הרי רכש מקדחה אז סביר להניח שכדאי לתת לו קופון לרכישת מסור חשמלי בהנחה…
 • 'אודות החברה' –הסרת הדיסוננס הקוגנטיבי. רוכש צריך את ה'אישור' שהוא קנה ממקור אמין, ולכן גדלים הסיכויים שיקרא את הבלה בלה בלה על החברה שממנה רכש את המוצר.   כן וזה בהחלט מקום טוב לקד"מ, קצת קרוססלינג של מוצרים משלימים דומים ונוספים, אפסלינגס של שדרוגים למיניהם (Cross sale, Upsale)….
  כמובן שזה גם המקום לחיזוק הקשרים עם הלקוח (תודה, משהו אישי…)

נקודות לקידום מכירות יעיל באימייל 'ציפייה'

אם משהו שואל איפה הכסף באימייל מרקטינג, אז באמת שכאן (אימייל שמצפים לו) זה אחת האפשרויות הגדולות להגדלת המכירות… הנה כמה נקודות על קידום מכירות בשלב זה של אימייל 'ציפייה':

 • תהיה קשור – פרסונליזציה… אתה מאשר לו שהתקבלה הרכישה של המצלמה, סביר שתצליח למכור לו פאוץ' למצלמה, מגן מיים, עדשות….. ולא קורס באיפור, סרט של בוב הבנאי או חבילת SEO..
 • קריאה לפעולה  Call for action – כרגיל, אף אחד לא יוציא סתם את הארנק אם לא תעודד אותו. קריאה לפעולה בצירוף דד ליין ועוד איזה קופון עם לינק ישיר שלא נותן שום מקום להתבלבל זה המינימום כדי לייצר את המכירה.
 • לא להגזים! המטרה של האימייל הזה היא להודיע משהו.
  בספרות המקצועית נהוג להעניק כ-20% לקד"מ                

הרעיונות והאפשרויות של קד"מ מכירה הם כמעט אין סופיים. בודאי שיש גם המון אפקט לטמפלייטים העיצוביים שבחרתם…
חובה לנסות ולעקוב אחרי אחוזי הצלחה וכשלון, במיוחד לכל מה שקשור לעיצוב.

אשמח לשמוע כאן עוד רעיונות…  

 

אם הפוסט הזה מעניין, אתה מוזמן לקרוא את הפוסט הראשון בסדרה על ניוזלטרים ורשימת תפוצה, הסדרה בנויה בשיטת היפרלינק שכל פוסט מפנה לבא אחריו כדי שיהיה קל לעקוב. חוץ מזה שזה פצצה למנועי חיפוש.. 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק, שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , , , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – העיצוב הטכני וקומפוזיציות נכונות


איך אני יודע מה המיקומים הנכונים ואיזה עיצוב צריך כדי למכור יותר טוב….
הכל!! אפשר לדעת, יש תוכנות שמדווחות נתונים סטטיסטיים על מיקומים בהם העכבר שלכם נמצא וכמה זמן בכל מקום. כמובן שאפשר לדעת כמה אימיילים נפתחו וכמה פעמים מקבלי האימייל לחץ על כל לינק בכל מקום שהוא נמצא. אני מתחיל לחבב את האח הגדול..

בחירת פורמט למייל – העיצוב הטכני

 

בכלליות הפורמט אמור להתאים ל-Theme שהוא אמור להביע.

הבעיה: תבנית עיצובית בתוך ה-Email דורשת תכנות html מסויים.

הפתרון: אם אתם משתמשים בתוכנת ERP או בשירותיו של מנהל אינטרנטי כלשהו, אמור להיות להם גם את כמה תבניות, כך שאם תבקשו הם צריכים לספק לכם.
              חוץ מזה, ניתן לרכוש גם תבניות מוכנות בלא הרבה כסף, זה שוק מאד תחרותי… (אגב, כמעט כל הדברים הגרפיים ובמיוחד גרפיקה ברשת ניתן לרכוש בקלות).

אכתוב על זה עוד בהמשך, אבל אני מוצא שבדרך כלל השימוש בתוספות עיצוביות מאט, מצריך הורדות על ידי מקבל האימייל ומעצבן את הלקוחות – לשיקולכם.
אני משקיע יותר בדברים הבאים:

קומפוזיציות נכונות באימייל – עוגנים ל'תפיסת העין'

הכותרת

  •  מושך תשומת לב אליה + לשורה ראשונה מתחתיה
  • יש להפריד בין הכותרת והשורה לשאר הטקס (ע"י שינוי, כגון: צבע/גודל/פונט/ריוח..)
    
 • מילה ו/או משפט עם לינק
  • מושך צומת לב אליו (מילת ה- Anchor text) + לטקסט שקצת אחריו
  • אם עומד נפרד לא ימשוך צומת לב לטקסט הקרוב אליו. רק לעצמו
    
 • קופסא – מן הסתם מושך צומת לב למה שבתוכה..
   
 • תמונה/אלמנט גרפי
  • מושך צומת לב אליו + למה שדבוק לו (ימין, שמאל ומתחתיו)
    
 • קוים גרפיים (מנחים)
  • קו רוחבי ימשוך צומת לב למה שמעליו (מתקבל כקו Underline)
  • קו אנכי יכול למשוך צומת לב ימינה או שמאלה

ה"שמאל למעלה"                               

אין כזה מושג באמת, אבל מחקרים בתחום הפרסום מראים שהעיניים נעות מהנקודה השמאלית העליונה באלכסון לימנית התחתונה (הכי פחות שמים לב לימנית עליונה…אח"כ שמאלית תחתונה)

לכן מומלץ:

 • תמונה שמעבירה את המסר בבירור – כדאי למקם שם. אם הלקוח מתאים זה ילכוד את צומת ליבו.
 • לא גדול מדי בצד שמאל! עלול לגרום לקורא לאבד עניין בכל שאר המייל. מעבר לתמונה חזקה צריך לכלול שם גם מלל (באופן כללי מלל מוכר יותר טוב מאשר תמונה)
 • קשה להגדיר, אבל צריך שכל 'איזור' במייל יהיה בפני עצמו גם מבחינה צורנית. כיום המייל הוא מ'כלי התקשורת המהירים'.  חובה להקל על הבנת הקומפוזיציות שלו על הלקוח.
  • אם המייל בנוי משלבים של קריאה >> שיהיה ברור מאד מה הסדר הנכון (>להבהיר אפילו עם חצים)
 • דוגמאות לאיזה דברים לקוחות רוצים לראות במייל שהם מקבלים:

          *    (במייל ארוך) הפניה איפה התוכן התכל'סי/החשוב שבמייל

  • אם אתה משווק חברה או מותג מוכר > לוגו של המותג יעשה עבודה טובה
  • התועלת שהקורא יפיק מהמייל (בהחלט כדאי שיראה את זה מייד
  • הקריאה לפעולה (למטה מובא ההסבר למה כדאי לעשות את הפעולה, אבל אתה חכם מספיק כדי לדעת שכדאי לך… תלחץ)

 

הקריאה לפעולה – Call for action

 • שהקריאה לפעולה תהיה כבר בכותרת
 • מעבר לקריאה הברורה לפעולה . לציין 'היכן זה קורה'.  הזמן את הפריט און-לייין, לעדכון לחץ כאן..
 • 'מקדם לחץ'- דחוף/ לפני שנגמר/ כל הקודם זוכה…
 • להוסיף את ה'תיאור החיובי'    קליק להשתתף בתחרות הכייפית ביותר / הזמן עכשיו את המוצר השווה הזה (לפני גמר המלאי..)
  • את מילות הפעולה ב-היפרלינק

 

הנתונים הכלליים של המייל

 • הכרת שולח האימייל יכולה להיות ההבדל אם בכלל יפתח האימייל או לא.
 • שם השולח (ניתן לשנות בדר"כ בהגדרות המייל):
  • הכי טוב משהו שמזדהים איתו / משהו שמזוהה עם דברים טובים
  • או, משהו שמכירים: שם פרטי, עסק, דומיין (אם בקשר איתך דרך האתר..), אפילו מוצר שקנו לא מזמן (שולח: יצרנית עוגות קוואסקי בע"מ) / מיקום גיאוגרפי
 • שורת נושא האימייל:
  • ליצור דחיפות – להדגיש את התועלת הגדולה במייל והכדאיות לבחון את הכתוב עליה
  • מילים שיוצרות רצון והזדהות – תוכן אישי / שם הלקוח / מוצר או שירות מתוך כלל המוצרים שהלקוח הספציפי רכש
   • נכון שמידת ההשקעה במיילים תלויה בריוח השולי הצפוי (לא נכתוב אימייל אישי לכל לקוח ששילם חצי שקל על רישום..), אבל אם יש לנו רשימה של אנשים שרכשו את אותו מוצר או מרווח גדול לכל רכישה או שאנו כותבים את המייל האישי 'פעם ב..' על מנת ליצור קשר עם הלקוחות >> אז זה כדאי!
  • עקביות צורניתמוטיב חוזר של קמפיין אימייל שלכם + שיהיה מוצלח מבחינת הלקוחות, יעזור 'לתפוס' אותם שיפתחו ויקראו את השטויות שלכם.

 

הפוסט הבא בסדרה על ניוזלטרים ורשימות תפוצה, ידבר על הנקודה שבה ניתן על ידי קידום מכירות מסיבי להגדיל את ההכנסות בעשרות ומאות אחוזים- אימייל 'ציפייה

 

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – עיצוב הדוא"ל (המשך)


אתמול בלילה כתבתי חצי מהנושא של ה'דיזיין' של האימייל, הנה הסוף של הפוסט הקודם:
ה-Format הוא התבנית הגרפית בתוכה נכניס ללקוח את התוכן והמסרים,
ה-Theme הוא הרעיון שאותו נעביר לקורא באופן תחושתי, השדר הכללי של האימייל
.

על הפורמט אין יותר מדי מה להרחיב, המשימה שלך כאיש שיווק / מי שמנהל את קמפיין האימיילים היא לחפש ברשת תבנית שמתאימה (המחירים מאד סבירים)…

 

The Email's Theme – ארבעה סוגים

1 המייל המכירתי (Promotional email)

     * תמיד יכלול קריאה חזקה לפעולה (Call for action) : הורד עכשיו, לחץ כאן, הצבע, כנס לאתר…. כמובן בדרך כלל הקריאה היא היפר לינק למימוש הפעולה

     * לא יכלול דברים 'אחרים'. נמנע כמה שיותר מלהוסיף כל דבר אחר כדי שלא להסיח את דעת הקורא מהקריאה לפעולה (מקידום המכירות)

     * 'אחרים' שניתן/ רצוי להכניס במידה זאת או אחרת:

          – תמונות ותיאורים של המוצר

          – קופונים ומבצעים לאותו מוצר

          – עדויות, סיפורי הצלחה על המוצר, תגובות

          – זמן תפוגה של האפשרות לפעולה

          – לינקים מכוונים ישירות לביצוע הפעולה / קנייה מהירה

2 המייל האינפורמטיבי (Informational email)

     * אימייל שנכתב על מנת 'להשכיל' או 'לחנך' את הלקוחות במידע מסויים –> המטרה היא קריאת התוכן

     * דוגמאות למיילים שהסטייל שלהם (ה-Theme) אינפורמטיבי:

          – חדשותיים, סיפורים ועלילות

          – דעות ונקודות מבט מסויימות

          – הודעות למיניהן, כגון הודעות על אירועים קרבים

          – FAQ 

3 המייל הרשמי (Procedural Email)

     * יידוע הלקוח בנתונים אינפורמטייבים ו/או פרוצדוראלים כלשהם, לרוב רשמיים כגון:

          – אישורים. אישורי הרשמה לאתר, אישור הרשמה לכנס…

          – אישורים ונוטיפיקציות על בקשה שבוצעה או שהתקבלה במערכת, מספר מעקב אחרי המשלוח של מוצר שנרכש (Tracking number), כתב אחריות…

4 המייל החנפן (Relational Email)

     לדעתי זה המייל הקשה ביותר לכתיבה (והצלחה) כיון שכאן אנחנו לא מספקים יותר מדי ערך מוסף ללקוח.
      מטרת שליחת האימייל ללקוח היא שידע שהוא היחיד בשבילי
      נבליט את כל מה שקשור להעמקת הקשר עם הלקוח .

 

בשני הפוסטים האחרונים עשינו אחלה 'כיסוי' לכ נושא ה-Theme  של אימיילים (Email theme 1/2)

הפוסט הבא די מדליק – נדבר על הטריקים של הפסיכולוגיה של הצרכן, קומפוזיציות וקידומי מכירות מהצד של ה-Format.

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – עיצוב הדוא"ל


את הפוסט הזה אני רושם לא בלב שלם
זה הפוסט הכי 'נוצץ', התנהגות צרכנים פר אקסלנס וקדום המכירות במיטבו!
הסתייגות אחת – כל מה שקשור לתוספת תמונות, גרפיקות ו'פרוטכניקה', אני אישית לא מוסיף את זה לניוזלטרים שאני מפיץ כיון שכשאני מקבל כזה אימייל שלוקח לו יותר משלוש שניות להיפתח או שאני צריך לעשות איזה Download – אני פשוט ממשיך הלאה מבלי לקרוא את המייל (…ומבלי להיחשף לשום קידום מכירות). בכל זאת אני מביא מה שכתוב בספרות בנושא.

למה צריך להשקיע בעיצוב וסידור האימייל?

 1. התוכן והמסרים, ננסה להגיש אותם בצורה שניתן יהיה 'לסרוק' אותם. גם ללקוח עצלן של שלוש שניות מגיע הזכות להיחשף לקד"מ שלך…
 2. קופוזיציות – נדאג שהמסר העיקרי שאנחנו חייבים שיעבור ללקוח יהיה ברור גם אם הקורא אפילו לא יסרוק את המייל
 3. מיתוג
 4. עיצוב מתאים (ופה מדובר יותר על הגרפיקה לצורותיה) יכול לגרום לאימייל להיתפס כמכובד וכמקור סמכות לנושא המכתב

עיצוב האימייל מתחלק לשני חלקים: ה-Format וה-Theme

הפורמט הוא התבנית העיצובית / הגרפית בה 'יוגש' האימייל.

ה-Theme (התרגום המילולי הוא: תמה, נושא) הוא הרעיון שבעיצוב. מה שאתה רוצה להעביר מבחינה תחושתית על ידי המראה הכללי שהאימייל משדר.

 

בפוסט המשך לנושא עיצוב האימייל נפרט את ארבע סוגי ה-Themes העיקריים (Promotional, Informational, Procedural, Relational)

 

נ.ב.
הפוסט האחרון עסק בסגמנטציה של רשימת התפוצה, יש כאלה שמפלחים את רשימות התפוצה  שלהם על פי ה-Theme אותו הם רוצים לשלוח לכל לקוח

 

 

2 פוסטים בערב אחד – לא רע… האמת שכל הנושא כבר מסוכם לי, אני רק מתעכב בגלל העריכה

תהנו!

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – פילוח אופייני לשיווק באימייל

בהקדמה הקלילה לנושא הניוזלטרים ושיווק באימיילים ציינו את אחוזי ההמרה המטורפים שיש בשיווק באימייל, ניתן להגיע למעל 60% המרה (איפה הכסף..?)
 
בפוסט המעשי הראשון ראינו באיזה קלות ממקדים את היעדים להשגת מטרת הניוזלטר בהתייחסות לחמש שאלות קבועות,
 
כמו בכל תכנית עסקית פילוח קהל היעד המתאים למוצר הוא אחד הנושאים החשובים. 
כיון שהוא כל כך חשוב דשים בו המון ולכן אני לא מתכוין להרחיב בו.
מטרת הפוסט הזה לציין סגמנטציות חזקות בשיווק באימייל, פילוחים שלרוב נשתמש דוקא בהם. במילים אחרות לצינור שיווק של ניוזלטר נשתמש לרוב בפילוחים הבאים:
 
 • התעניינות העבר של הלקוח בחברה ובמוצרים שלה (די פשוט לעקוב היום אחרי הצעדים של המבקרים באתר)
  >> 
  איזה מוצרים נקנו ע"י הלקוח? איזה נצפו? לכמה זמן?
  >> 
  תדירות ה'כניסות' לאתר, תדירות הרכישות
  >> ה'ערך של הלקוח' – יחס כמה הלקוח קונה ומפרסם (CRM) לבין כמה הוא מציק בצ'ט…
  >> 
  רמת מחירי המוצרים שהוא קונה / שהוא מתעניין
   
 • איך הלקוח 'הגיב' לטקטיקות שיווקיות למיניהן
  >> השפעה של מבצעים / הנחות / קופונים / סיילים
  >> השפעה של קידומי מכירות אחרים, כגון Free shipping, קופסת מתנה, שירות ותיקונים, אשראי.. ועוד.. ועוד
  >> 
  (וזה כמו בשיווק רגיל) נתונים דמוגרפיים של הלקוח
  >>> גיל, מין, שלב במחזור חיים, מיקום גיאוגרפי, רמת הכנסה, תחביבים, סטטוס חברתי, השכלה, תחומי התעניינות… הבדיקות הרגילות..

 

עד כמה מסובך לעקוב אחרי הנתונים האלה?

תלוי עד כמה אתה ו/או המתכנת שאתה משלם לו עצלן… יש שירותים חינמיים ברחבי הרשת, יש שירותים יותר מתקדמים בתשלום, אפשר להשתמש בחברות ניהול שיווק טכנולוגים בדרך כלל בסכומים חדשיים די נמוכים והאמת שהפלטפורמות של חנויות וירטואליות מצויידות במערכת בסיסית של מעקב (אגב, גם מערכת בסיסית של CRM).

לגבי מעקב אחרי נתוני פתיחה של אימיילים ועד כמה הם אפקטיביים אני פחות מכיר שירותים חינמיים, אבל יש אחלה שירותים שמספקים מידע לגבי מי פתח את האימייל, מי השתמש בלינק ששתלתם שם, איזה מיילים הגיעו לספאם ואיזה כלל לא הגיעו ליעד כלשהו מפני שהכתובת כלל לא קיימת.
 

נ.ב.   ודאי שצריך להשקיע פילוח אבל לדעתי כל עוד אין רשימות  של 500 ומעלה נמענים, אתה יודע לרוב (פלוס מינוס) את הפילוח לפי כללי אצבע, כך שאין עניין לשפוך פה כספים מיותרים – יש מספיק מקומות אחרים שעדיף להשקיע..

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף - כללי, איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, קידומי מכירות | עם התגים , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – קביעת ומיקוד מטרת הקמפיין

"כמה אפשר לחפור כבר על כתיבת אימיילים, יאללה שב חצי שעה – שעה ותוציא איזה ניוזלטר.  מה כבר יכול להיות? שלח ל-1,000 לקוחות ומספיק ש5% יקנו – כבר הרווחנו"..

את זה שמעתי בפעם הראשונה כשעוד לא הייתי מוכן וחסר נסיון בכל מה שקשור לאימייל מרקטינג

המום מחוסר המוכנות שלי להגיון פשוט שכזה, ועוד שכולם יודעים שבאמת הכסף הגדול בשיווק באינטרנט הוא באינבוקס של הלקוחות, ניצבו בפני שלוש ברירות:

 1. "ביטוח מנהלים" – לשכור חברה חיצונית שמתמחה בשיווק באימיילים…. (תודה להלל בש על המינוח)
 2. להתחיל לעבוד – פשוט לשבת ולכתוב / למצוא איזה חברת קופירייטינג ברשת / לפתוח אימייל חדש ו-אאוטסורסינג לתפעול העניין
 3. לעשות מה שצריך לעשות – "סבבה בוס, עוד חודש וחצי אנחנו מתחילים להפגיז", מכאן ועד סוף החודש וחצי מקסימום 3-4 שעות שינה בלילה > להתחיל לחקור > ולהריץ

בתור יוצא אקדמיה > שמשתדל כמה שיותר ללכלך את הספרות עם הנסיון המעשי >>>>> בחרתי באפשרות השלישית      

קביעת ומיקוד מטרת הקמפיין

המובן מאליו בכל פרויקט זה לקבוע מטרה והצבת יעדים בדרך לאותה מטרה,
היופי ביישום של זה בבניית קמפיין אימיילים הוא, שהמבנה הוא די קבוע > אחרי שקבעת מטרה, היעדים יידועים מראש ורק צריך להתאים לקמפיין הספציפי (5 הצלעות במבנה האימייל)

 1. איזה סוג של תוכן יהיה באימיילים
 2. כמה מיילים יישלחו
 3. באיזה תכיפות יישלחו המיילים
 4. למי לשלוח את המיילים
 5. מתי לשנות ו/או מתי לשדרג את האסטרטגיה

בהירות הניוזלטר = אמינות, הזדהות…יחסי המרה מוגברים

כל הרשת מוצפת ב'רעשים' ואובר לווד (Overload) של ערבוב תוכן וזבל,
תיבת האינבוקס שלנו עדיין לא מצליחה לסנן את הזבל לגמרי, כך שהצפת הספאם לא פוסחת מעל האימייל שלנו – מה נעשה כדי שהלקוח ייקח אותנו ברצינות?!

הדבר הראשון והבסיסי ביותר זה להיות Crystal clear , זה בהחלט שירות בסיסי שאפילו קודם שהלקוח פותח את המייל ששלחתם הוא ידע על פי שורת הנושא וממי ששולח מה לצפות שיהיה כתוב במכתב שקיבל > שיהיה ברור מה אתה רוצה ו-למה כדאי להיות חלק מהאימייל הזה (/"המיילים שלו כ"כ שווים, מזל שהוא מרשה לי לקבל אותם..")

צעדים למיקוד המטרה:

(אני בין המקלחות של הילדים לפני שבת, כך שאכתוב את הסיכום שלי בנקודות:)

 • כתיבה מתגלגלת: הגדרת המטרה מצד הלקוחות > ..וזה כדי ש..    זאת נקודת ההתחלה שלי על מנת שאפשר יהיה להמשיך להתגלגל
  >> דוגמא: אני רוצה שיכנסו לאתר שלי אנשים > כדי שאוכל למכור להם תכשיטים
 • הגדרת קהל היעד  [יעזור לנו ב- ניסוח וב- עיצוב של האימייל]
  >> דוגמא: 
  יכנסו בני 30+ > שאמכור להם תכשיטים [שמתאימים לסגנון ולתקציב שלהם]
 • סיבה לפעולה (מה ארויח / מה אפסיד / …)
  >> דוגמא: כנסו בני 30+ > יקנו ממני תכשיטים שמתאימים להם > כי מי שקונה היום מקבל הנחה של 50% במחיר
  ** הלקוחות צריכים להבין שהריוח נובע מעצם היותם חלק מרשימת התפוצה.."לקוחותינו שרשומים מקבלים הנחות..", במליונר בפיג'מה ראיתי שלא בעד הדרך הזאת, הוא מעדיף לגרום ללקוחות שלא ריוח בעצם זה שהם חלק מרשימת התפוצה, השכר הוא שאני מוכן לצרף אותו לרשימה – קונספט מעניין)
 • מיקוד הפעולה ל-זירת התרחשות אופטימלית , כך נהפוך את ה'קריאה לפעולה' לקריאה שאי אפשר להתחמק ממנה, בלי תירוצים.
  >> 
  בני 30+ יכנסו לאתר > יתעניינו בתכשיטים שמתאימים להם> ויקבלו הנחה > "לקבלת הקופון לאימייל לחצו כאן! הזינו שם, מייל וכתובת לקבלת ההנחה – חצי דקה חסכון גדול" או העלו תמונה לפייסבוק כך.או בואו למפגש הסברה שם נחפור לכם במוח ונמכור לכם בקלות… (בזירה האופטימלית לנו כדי להשלים את המטרה)
 • לו"ז בדרך למטרות
  >> בני 30+ יכנסו לאתר > יתעניינו בתכשיט שמתאים > יקבלו הנחה כיון שהעלו תמונה שלהם והשתתפו בתחרות > אעביר אותם בחמשת שלבי תהליך הרכישה על ידי זה שיקבלו אימייל שבועי כל יום שני

מי שלא לגמרי בעניינים, מומלץ לעבור על ההקדמה הקצרה לנושא ניוזלטרים ושימוש ברשימת תפוצה

לדעתי עוד בערך 3-4 פוסטים יקיפו את כל הנושא בספרות האקדמית ומהנסיון שלי….

שבת שלום

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף - כללי, איפה הכסף באינטרנט, התנהגות צרכנים, שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , , , | כתיבת תגובה

ניוזלטרים ורשימת תפוצה – Email marketing

כיון שהתחלתי באימייל קמפיין נרחב לחברת Noa jewelry   ולצורך העניין עברתי על קצת ספרות מקצועית בנושא – אני מתחיל היום בסדרת פוסטים על כל הנושא של ניוזלטרים ורשימות התפוצה. פוסט ראשון – הקדמה.

כמו בכל תחום השיווק, כל גורם ניתן לאפיין בשלבים מחזוריים הצפויים מראש
(מחזור חיי חברה, מחזור חיים של מוצר, מחזור חיים של מותג, כל המחקר של דר' אבי שגב ז"ל בדוקטורט מבוסס על יכולת החיזוי של טכנולוגיות..),
כמו כן גם את המרכיב החשוב ביותר – מרכיב ה'לקוחות' ניתן לצפות ולאפיין על פי השלב במחזור החיים שלו (Customer life cycle).

ברור שלכל שלב יש את יתרונות והחסרונות. להלן נראה איפה הכסף ברשימות התפוצה בכל אחד מהשלבים?

השימוש באימייל קמפיין הבסיסי מחולק לרוב לפי מחזור החיים של הלקוח בסדר זה:

 1. לקוחות פוטנציאליים (כאלה שהתעניינו במוצר ובחברה או סתם ביקרו באתר) > במטרה להפוך אותם ללקוחות קונים.
 2. לקוחות ראשוניים (קנו פעם אחת) > במטרה לתת להם להרגיש נוח עם הרכישה (בהמשך נרחיב על כל מה שקשור לדיסוננס קוגנטיבי), לעודד אותם לקניות נוספות ושדרוגים.
 3. לקוחות חוזרים (קנו כבר מספר פעמים) > במטרה להפוך אותם ל'חלק מהחברה', שיביאו עוד לקוחות וימצאו בית חם בקניות אצל החברה בתור מועדון לקוחות אקסקלוסיבי (מומלץ לקרוא את הסדרה בנושא S-CRM ניהול חברתי לקשרי לקוחות, אימיילים הינם כלי בלתי נפרד ממערכת ה-CRM)
 4. לקוחות נוטשים (הלקוח קנה, אך הפסיק להיות בקשר עם החברה) > במטרה 'לעלות' על הנקודה הבעייתית מבחינתו, לתת לו מענה ראוי ולהחזיר אותו לגדר של לקוח VIP של החברה.

 

גם מי שלא מתעסק עם מערכת CRM משוכללת או שאפילו לא בונה מערך מתוחכם של קשרי לקוחות –
צריך לדעת שאימיילים ללקוחות זה 'לגרד את הקצפת' בכל מהלך שיווקי שהוא! זה הקרם של הקרם!!

 

הנה כלל אצבע:

– עסק‏ים מוציאים מאות שקלים בחודש (SEO ו PPC) להבאת מבקרים לאתר שלהם. משלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים כדי לעלות עוד פסיק קטן בכל דירוג של גוגל.

‏‏‏‏- עסקים מוציאים כמה אלפי שקלים בשביל לשפר את הנראות של האתר ולגרום למבקרים בו לרכוש את המוצרים – יחס המרה ממוצע בשוק בחנויות רגילות לא עולה על 2% !!!!

– שימוש באימיילים נע בין (חינם, או) עשרות שקלים בודדים לכמה אלפים. ‏‏‏‏‏ניתן להגיע ליחס המרה של יותר מ-60% באופן רציף בשיווק נכון באימייל!!!!!

 

מי שלא הבין את השורות האחרונות – בבקשה שיצא מהאתר!
שיווק באימייל, זאת הדרך הכי זולה, הכי מהירה ועם אחוזי הצלחה הגדולים ביותר.

 

נ.ב.       ממש ריגשתי את עצמי ובא לי להמשיך לכתוב, חבל שאני צריך ליסוע לעבודה… נפגש בקרוב עם ההמשך…

פורסם בקטגוריה התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

ניהול חברתי לקשרי לקוחות – S-CRM – תכנון אסטרטגי

פוסט הראשון על S-CRM הסברנו על ניהול חברתי לקשרי לקוחות על ידי השוואה ל-CRM הרגיל,

בפוסט השני ב S-CRM שנכתב אתמול קפצנו למישור המעשי, עשה ואל תעשה בניהול חברתי לקשרי לקוחות, הוספנו יתרונות וסכנות,

בפוסט השלישי והאחרון (להלן) ניראה באיזה זירות עלינו להתמודד, איך לאבחן אותם ומהם הדרכים להתכונן עליהם.

 

תזמון Social customer relationship management

 

כמו תמיד התזמון הוא אחד האלמנטים החשובים והמשפיעים ביותר
ב-SCRM ננסה תמיד לפעול במישור הפרואקטיבי!
נענה תשובות לפני שהשאלות יישאלו (לתמיהתכם, בודאי שאפשר ליצפות את השאלות, תמיד לפני שהמילים נאמרות במפורש יש ציוצים וסטטוסים מקדימים, תמיד אנשים מגששים קודם שהם שואלים שאלה – אף אחד לא רוצה להשמע אדיוט..)

טיפ – קודם הצעת הפתרון / תשובה / תגובה שלכם, מומלץ להקדים עם הצגת הבעיה. אם הצפתם ודיברתם על החסרון שהלקוחות חשבו עליו אך טרם ביטאו אותו במפורש, תהיה להם נטייה להסכים עם הפתרון שיוצע על ידכם.

 

מה להציג Social customer relationship management

 
אנו יודעים שצריך להציג את ה'תועלות' ולא את ה'תכונות' (= 'אפשרות לאירוח כל אחד' ולא 'ספות עור משובחות'. מכונית 'שתראה בה עשיר' ולא 'מכונית יוקרה'….)
התוספת בעולם הטכנולוגי-חברתי, שצריך להציג את התועלות על פי משובי הלקוחות ולפי הלך הרוח שמביעים 'מובילי הדעה'. מעכשיו ניתן וצריך לדייק לתועלות שהלקוחות מתעניינים  ולא בתועלות שישנם במוצר (או שאתה חושב שהם חשובים…ולא הרבה אחרים)
 
 
הצבת אחריות רוחבית על כל עובדי החברה S-CRM
 
באופן כללי קשרי לקוחות חברתיים-אלקטרוניים מחייבים מעורבות של עובדי החברה בכל המחלקות, החל מיחסי הציבור וכלה במפתחי המוצר. כל דיבור הוא למעשה בשם המותג של החברה.
לקוחות מזהים את 'עובדי החברה' כמייצגים אותה, לכן כל תגובה או פיתוח מוצר ושירות של החברה צריך שיהיה עדכני עם תוכניות החברה.
[נקודה לבדיקה ומחקר תיאורטי – גם כאן יש 'חזרה' לעולם הישן בו העבודה של האדם הייתה חלק מהותי ממנו והוא היה מזוהה איתה. במאה התעשייתית הייתה נסיגה מהזהות עם מקום העבודה כיון שבתור 'בורג במערכת' אין לך מעורבות כלל במה ש'באמת הולך' בחברה]
 
חשיפה מקסימלית, 'בכל דרכך דעהו' ולמה בכל מקום שמרימים ת'ראש יש פרסום של קוקה קולה
 
 
חובה להיות בכל מקום שבו נמצאים הלקוחות והלקוחות הפוטנציאליים של הפירמה שלך!
נחמד, אבל למה חובה? ת'כלס מספיק שיש איזה אתר תדמית טוב ופיסבוק?
 1. לשבור את הדיסוננס הקוגנטיבי – אין דבר שנותן ללקוחות הרגשה קנייה טובה יותר מאשר לראות את המותג שלהם מופיע בכל מקום שבו הם נמצאים (תזכורת: אחרי קנייה אנחנו מרגישים שאולי זאת לא הייתה הקנייה הכי מוצלחת.. אח"כ פתאום אנחנו מתחילים לראות בכביש את המכונית שלנו בלי סוף…אהה עכשיו אנחנו נינוחים ובאמת מרוצים מהקנייה, אולי אפילו נמליץ לחבר..)
 2. זה קל!!! אין דבר יותר פשוט מלבנות אתר תדמית / לפתוח דף פייסבוק / להירשם לערוץ יוטיוב / לכתוב מאמר באתר סמכותי כמו וויקיפדיה / לספק מבצע לגרופון עם באנר נחמד ולקשר הכל עם טוויטר ולהוסיף את עצמכם בכמה אינדקסים עיקריים ברשת.  זה קל ולרוב זה בחינם או עולה כמה גרושים. (אגב, לא מסובך כל כך להזרים ידיעות לעיתונות האינטרנטית, אבל פה צריך קצת יותר להשקיע)

​ממש כדאי לקשר בין כל המדיות העיקריות בו המותג מופיע. לתת אפשרות להירשם לאתר דרך פייסבוק, שכל ציוץ יופיע גם בבלוג, לשים לינק בכל סרטון של יוטיוב לאתר…. 

 

התהליך המעגלי שנעביר את המותג Social customer relationship management

ישנם חמשה אבני דרך חשובים, למרות שבגלל האופי הדינמי של ה-S-CRM , בהחלט יתכנו שלבים מגוונים רבים ושונים אצל כל מותג.

 1. יריית הפתיחה על ידי קמפיין שבו ניצור קשר ואף מחוייבות ברמה כלשהיא אל המותג (הנושא הבא הוא סוגי הקמפיינים הקלאסים).
 2. איתור 'מובילי הדעה' בין הלקוחות ו/או הלקוחות הפוטנציאליים למותג.
 3. הפיכת הדמויות הכריזמתיות האלה ליח"צנים של המותג (Brand advocates).
 4. לעזור לBrand advocate לייצג אתכם
  • ​אתם צריכים את האופי שלהם, אז לא 'להכניס להם מילים לפה', רק לתת להם במה מכובדת שהם צריכים.
  • לפנק אותם במידע כולל על המותג וכל סביבת המותג, שיהיה ברור להם לגמרי התועלות של המותג.
 5. ​וכרגיל, מעקב אחרי משובים ושדרוגים בהתאם להתפתחויות.

​כדי שכל השלבים יהיו יעילים נשתמש בכל שלב בכלים אנליטיים כדי להפנות את המאמצים העיקריים ל20% החשובים באמת (תזכורת: חוק פרטו, 80-20)
פה יש קצת מאמץ לכן נוטים להזניח את נושא הבדיקות, למרות שכולנו יודעים את החשיבות…
 What gets measured get's valued

 • מהיכן מגיע אחוז האוהדים הגבוה ביותר? מרשתות חברתיות? איזה? ממנועי חיפוש? איזה מילות מפתח…
 • מה אחוזי ההמרה של האוהדים מכל אחד מהמקומות? אולי מגיעים הרבה ממקור מסויים אבל אף אחד לא רוכש/נרשם/מגיב…לא ממיר ממבקר למבצע פעולה
 • מה נאמנות הלקוחות?
 • עד כמה כל לקוח אקטיבי?
 • מה מחזור חיי הלקוח?
 • איזה אוהדים מושכים עוד אהדה? האם יש אפשרות למנף אותם עוד  יותר (תזכורת: 'צמיחה אקספוננציאלית ברשת')
  >>> כל אחד מאלה ניתן לאבחן ולשפר בהתאם לתוצאות

סוגי קמפיינים Social customer relationship management
 

​ה'קמפיין' הוא תכנית שנוציא לפועל, על מנת לייצר טריגר למטרה מסויימת.
על כל סוג קמפיין צריך מנהל המותג 'לשבת כמו שצריך' וזה בעיקר בתחום יח"צ ופרסום שבהם באמת שאין לי יותר מדי נסיון (באמת צריך להתחיל לחפש תותח שיכתוב..), בכל אופן להלן ההתחלה של סוגי הקמפיינים כפי שמופיעים בספרות המתאימה: שם הקמפיין + המטרה/ הטריגר שעבורה נבנה את הקמפיין:

 • קמפיין מעורר מחוייבות – עבור מטרה מסויימת מאד. בדרך כלל יעורר דיונים בנושאים טרנדיים
 • קמפיין טריגר / ארוע – כשנרצה 'לעורר מתח' אצל הלקוחות והאוהדים שלנו, נשתמש כדי לשבור דיסוננס קוגנטיבי צפוי או שכבר נוצר
 • קמפיין אינפורמטיבי – על כל מוצר, חידוש, התקדמות  שאנחנו רוצים שישימו לב אליו
 • קמפיין קידום מכירות – לעורר חשיפה, חשיפה+
 • קמפיין מעורר טרנזקציה – קח קופון ובוא לקנות!

אני מקווה שאמצא מרצה עם נסיון מקיף בתחום, אולי רן רבן (ניהול הפרסום, קמפיין פסק זמן המפורסם…), אם לא אז אני מחכה שמשהו לשלם לי כסף כדי לבנות לו קמפיינים כך שיהיה לי טריגר לחקור את הנושא ונסיון מעשי…. בינתיים תסתדרו עם מה שיש 🙂

 

סיימנו עכשיו סדרא של 3 פוסטים בנושא 'ניהול חברתי לקשרי לקוחות',

ניהול קשרי הלקוחות (CRM) הוא תחום עמוס בכל מה שקשור ל'להפוך את המאמצים השיווקיים שלנו לכסף', נכון שCRM הוא קצת מהכבדים, אבל זאת גם הסיבה שמשלמים למנהלי שיווק.

למי שהתחיל בטעות בשיעור הזה האחרון, הנה הלינקים לשני הפוסטים הקודמים בסדרא:
השוואה בין ניהול קשרי לקוחות מסורתי (CRM) לניהול חברתי לקשרי לקוחות (S-CRM)
עשה ואל-תעשה בניהול חברתי של קשרי לקוחות

 

כל טוב!

פורסם בקטגוריה התנהגות צרכנים, קידומי מכירות, שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , , , , , , , | כתיבת תגובה

ניהול חברתי לקשרי לקוחות – עשה ואל תעשה

הפוסט הזה הוא סיכום כל העשה ואל תעשה בניהול חברתי של קשרי לקוחות המופיע בספרות המקצועית
(עדיין לא נכתבו מאות ספרים ולא פורסמו אלפי מחקרים בתחום כך שאפשר לסכם את הכל בפוסט אחד)

מה זה אומר בכמה משפטים להיות מנהל קשרי לקוחות חברתי של חברה:

זה אומר לדעת כל הזמן מה אומרים על החברה שלך… ולדעת איך להגיב ומה לענות
זה אומר להיות נגיש ליצירת קשר של הלקוחות, לענות בזריזות וביעילות לצרכי הלקוחת… ועוד יותר מהר לענות על המשובים הניתנים ע"י הלקוחות
וזה אומר כל הזמן להיות במעגל של אפיון ופילוח צרכים ללקוחות > התאמת תוכן ומוצר > הגשה של המוצר בדרך הנכונה, בצורה נכונה.

ה'תרגיל' הכי מוצלח, הדבר הכי חשוב להצלחת ניהול קשרי לקוחות חברתי

איתור, ניכוס ושימוש יעיל ב-BRAND ADVOCATE
החברתיות והבמה הפומבית ללא ההפסקה מאפשרת לאתר את 'מובילי הדעה' הכריזמתיים שמשפיעים על רצונות האנשים (בדר"כ אלו שעל כל פוסט שלהם יש בערך שלושים תגובות…) 
אתר את ה-Brand advocate,  תדאג שהם יבינו את האיכות של המוצר שלך , והכי חשוב לתת להם במה וחלק במותג. ברגע שהם ירגישו שהם חלק מאותו מותג ושהם חלק מהעתיד שלו, כולם כבר ידעו עד כמה כדי לקנות אותו…

ההשקעה בניהול קשרי לקוחות חברתי גדולה – היתרונות

 • שימור לקוחות! סביבת המוצר ומחיר המוצר בדר"כ היא זירה קשוחה מאד ומניבה רווחים דלים, כיון שיש המון תחרות בכל תחום וחסמי הכניסה בעולם גלובלי כמו שלנו הם לא קשים במיוחד.  נהוג להגיד שהיכולת 'להחזיק את הלקוח' היא על ידי השירות. חוד החנית של השירות זה הקשרים שנוצרו בין הלקוחות למותג שניבנה. קשר, הקשבה, הבנה ומענה ללקוחות וצרכיהם יהיו סיבה מספיק טובה כדי לא לעזוב אותך.
 • רוב הקניות הם אומציונליות, דבר שגורם לרכישה רק על ידי הנחשפים במלוא העוצמה לקידומי המכירות. 
  אם נצליח למלא את החלל של האמוציות בהבנה של תועלות המוצר וכל דברים המשלימים, גם חשיפה קטנה בהרבה תגרור לרכישות, כשהלקוח יקבל מידע מושלם על התועלות של המוצר הוא ירצה להיחשף כמה שיותר לקידומי המכירות שלנו (כולם יודעים שגוגל היא הבימה השיווקית המרכזית ולכן לא אנחנו מחפשים לראות פרסומים חדשים, נרשמים לRSS ולהתראות של כל פרומו חדש שיוצא..)
 • שירות לקוחות פנטסטי ובחינם... על ידי תשובות, פידבקים, דיבורים ופרסומים של לקוחות אחרים
 • בגלל הקלות שבה ניתן לתת פידבקים, אנחנו יכולים להבין כל הזמן במה כדאי וצריך להשתדרג (בגלל שזה כל כך קל לתת פידבקים, צריך גם לשים בערבון מוגבל חלק מהמשובים, לעתים הקלות גורמת גם לקשקושים..)
 • ויראליות – זה אולי הדבר שאנחנו הכי רוצים להפיק מכל העניין החברתי, הפצה ויראלית של המותגים שלנו.  
  נזכיר עוד פעם שהדרך הנכונה: תוכן איכותי על המותג וכל מה שסובב אותו > מוצע בצורה מעניינת > לעורר עניין, תגובות, דיון ושיחה (ושכיף להעביר הלאה)

הפאדיחות. מה הדרך הנכונה להימנע מהם

כמובן שכמו שיכול להווצר סניגור, כך גם יכול להגיע קטיגור, וויראליות של דברים שליליים היא עסק לא נעים.
אנחנו רוצים לעורר ציפייה בדבר המותג. אם לא נעמוד בה יש מצב שנעצבן את הלקוחות.

 • לו"ז עדכונים. חובה לעבוד לפי לו"ז עדכונים מסודר ונהלי עבודה ברורים.
  מידע זה או אחר אודותיך יגיע לרשת! על ידי עדכונים קבועים ויצירת ציפייה נוכל לשלוט בזירה שבה יתרחש הדיון ובקצב שיותר נוח לנו. 
  זמן קבוע לעדכונים ולבדיקת השוק יזינו את הלקוחות מ'המקור המוסמך' ולא יצריך אותם 'לרעות בשדות מתחרים ויריבים'.
 • לשים לב מי מעדכן בשם החברה והמותג. כל העסק החברתי יוצר קצת בלבלות של היררכיה. לא כדאי שאיזה איש שירות לקוחות יתחיל לעדכן סטטוסים ולהתחייב בשם החברה על דבר זה או אחר..
 • נתקלת ב"משתמש עויין", לקוח לא מרוצה שמתחיל לעדכן דברים שליליים ולספר על חוויותיו הפחות מוצלחות בקשר עם המותג שלכם –> הדבר האחרון שאתם רוצים זה להכנס איתו לעימות, גם אם אתם צודקים עדיין זה יהיה מסריח מהצד שלכם (קחו לדוגמא את הדתיים הלאומיים – תמיד צודקים, אבל אף אחד לא 'לייק' אותם).
  כאן מילות המפתח הם: להיות פוליטיקיים, לא לדבר ישירות על הלקוח הרמאי אלא על המוצר הטוב, ובהחלט כדאי לפנות אליו באופן אישי כמו מייל או טלפון כדי להסביר לו…בלה בלה, ולקוות שהוא בעצמו ישנה את 'הדיבור הנגוע' אודות המותג.
 • באופן כללי, ביטויים של ישרות ואמינות מקבלים בעולם החברתי משנה תוקף.
  אם טעית, זאת יכולה להיות הזדמנות נפלאה לתקן ומומלץ אפילו להפנות אל הטעות.. אין דבר יותר משכנע ממי שמודה על הטעויות שלו.

בפוסט הראשון בנושא 'ניהול קשרי הלקוחות החברתי' התוודענו מה זה בכלל קשרי לקוחות חברתיים, תוך מיקוד ההבדלים בין CRM ל CRM חברתי (SCRM),

בפוסט השני (הנוכחי) הבאנו את ה'מה', הדברים המעשיים שצריכים לעשות (וממה להמנע) בניהול קשרי לקוחות חברתיים,

בפוסט השלישי, שהוא סוגר את הפן החברתי של ניהול קשרי הלקוחות נעשה סריקה של בניית תכנית השיווק וסוגי הקמפיינים על ידי שימוש בכלים אנליטיים.

 

פורסם בקטגוריה התנהגות צרכנים, קידומי מכירות | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

Google+

גוגל נכנסת לזירת הפלטפורמה החברתית עם המוצר החדש גוגל פלוס.

אז מה? 

כמובן שיש הרבה הבדלים בין הניסיון הנוכחי של גוגל לבין שלושת הפעמים הקודמות שניסתה להכנס לשוק החברתי ללא הצלחה (תזכורת: Orkut, Wave ו- Buzz ),

הפעם יש סיבה להיאחז בהתרגשות…….. גוגל שמה את את שם המותג הראשי שלה "Google" למלחמה בפייסבוק!!!

כשלאחרונה באזז לא הלך, חבל אבל לא נורא

עכשיו האינטרנט הולך  להשתף בדולרים שיושקעו במאמצי השיווק של גוגל ב-Google+

 

לצורך העניין פתחנו גם פורום חדש ל-Google+

הנה הפרומו שמספקים גוגל: 

http://www.google.com/intl/en/+/demo/

תהנו

פורסם בקטגוריה שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , | כתיבת תגובה

S-CRM ניהול חברתי לקשרי לקוחות

 

אני מודה שקורסים בנושאי 'ניהול קשרי לקוחות' ו-ERP לא היו הפייבוריטים שלי באקדמיה,
   ההצלחה והרווחים שנבעו מהשימוש במתודות שנאלצתי ללמוד תוך כדי עבודה כמו גם השדרוגים הטכנולוגיים שהתפתחו > בזכותם אני כותב את הפוסט הבא על C-CRM (ניהול חברתי לקשרי לקוחות)


כזה משפט מגניב, שאני חייב להכניס אותו לכאן בתור הקדמה:

בעידן הטכנולוגי-חברתי ה"צרכנים" נהפכים ל"לקוחות",
הלקוח לא צורך מה שהיצרן מראה,
הלקוח לוקח מה שהוא רוצה לפי המבחר ועל פי המלצות חבריו…

 

ניהול קשרי לקוחות מסורתי  VS ניהול קשרי לקוחות חברתי

ניהול קשרי לקוחות מסורתי מכוון מאמצים שיווקיים אל הלקוח
  > S-CRM חברתי יוצר קשרים עם לקוחות ומפתח קהילה וקהילתיות

ניהול קשרי לקוחות מסורתי אסטרטגים של החברה מתכננים תכנית פעולה הכוללת מטרה, יעדים בדרך למטרה ודרכי חדירה בשלבים. הצרכן פאסיבי
  S-CRM  'השיג והשיח' (בפלטפורמה הורטואלית שיועדה לכך) של הלקוחות הוא השולט ומטה את ה'שיחה' בדבר התפתחות המוצר

ניהול קשרי לקוחות מסורתי חברות גדולות, מרשימות ובעיקר פורמאליות (מכתבים עמוסי דפים, אימיילים מייגעים עם אותיות קטנות ושפה גבוהה…)
   S-CRM  סגנון של 'שיחה זורמת' כמו קשרים ותכתובות בין חברים

בניהול קשרי לקוחות מסורתי  המוכר מוכר, הצרכן צורך
   S-CRM  מתווסף גם מכירות ושלבים בתהליך מכירה בין לקוח-ללקוח ובין לקוח-ללקוח פוטנציאלי

ניהול קשרי לקוחות מסורתי פיתוח מוצרים לפי עלות-תועלת והצלחות-כשלונות עבר
   S-CRM  פיתוח ושיתוף פעולה כמעט מלא עם הלקוחות. בחינה דינאמית של משובים תוך כדי פיתוח

 

זאת היתה חזרה על ניהול קשרי לקוחות והשוואה לניהול הטכנולוגי-החברתי.
כיון שאני משתדל לצאת תמיד עם איזה משהו מעשי ובפוסט הזה אני די מאכזב, אני מבטיח שהפוסט הבא כבר ידבר על מה צריך לעשות וממה צריך להזהר בניהול הלקוחות החברתי.

 

פורסם בקטגוריה ניהול, קידומי מכירות, שיווק ברשתות חברתיות | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

מדריך PayPal בישראל


 על פייפאל ועל פייפאל בישראל

 • פייפאל הוא בנק וירטואלי מאובטח, ניתן לקבל תשולמים, לשלם ולעשות העברות כספים.
 • היתרון הגדול הוא שניתן לשלם לכל אחד מבלי להסתכן / לחשוף את פרטי כרטיס האשראי > התשלום עובר מהמשלם לפייפל ומשם לנותן השירות/סחורה.
 • הקאצ' / הריוח של פייפלעמלה נמוכה משולמת על כל טרנזקציה (העברה) (האמת שגם שערי ההמרה שלהם קצת גבוהים…חפיף)
 • 3 סוגי חשבונות,   לצרכים אישיים בסיסיים של העברת וקבלת כספים  ועסקי, לניהול עסקי
 • חינם!  פתיחת החשבון היא חינם
 • לרוב הישראלים אין חשבון פייפאל.  רובם אפילו לא מודעים שקיים כזה שירות.
 • הסיבה עד לפני כשנה: אנגלית (מחסום שפה).
 • הסיבה כיום: לא ברור…
 • בשנה הקרובה: עם כניסת אתרי הקופונים שמעוניינים בתשלומים אונליין בפייפאל > סוף סוף יתחיל המסחר האלקטרוני לזוז.

 

האופה אופה את הלחם בשביל לקבל עבורו תשלום, גם הנגר לא בונה שולחנות ברוב טובו וכך גם היועץ החינוכי לא יושב עם ילדים מופרעים ברוב נדיבות…(אדם סמית')

נכון שעל פי תאוריית הווב 0.2 אנו משתפים, מלמדים ומחנכים באופן חינמי ובצורה אקסופננציאלית אידלית…. מעבר לזה שזה לא נכון כל כך (ונרחיב על זה בהזדמנות), זה גם לא נכון – עיקר התוכן האיכותי ברשת הוא על מנת לקבל עליו שכר.

מה זה קשור לפייפאל?!

בלי אפשרות תשלום אין מסחר!
התנועה המסחרית ברשת הישראלית שואפת לאפס רק בגלל שאנחנו פוחדים (שוב, בצדק) לשים פרטי כרטיס אשראי ומצד שני לא יודעים איך לקרוא באנגלית את תהליך ההרשמה בפייפל.

לדעתי, אחת הבשורות הטובות של המסחר האלקטרוני בישראל הוא כניסת אתרים כמו גרופון ובאליגם , שיגרמו סוף סוף לאנשים ליישם את הידוע כבר שנים שקניות ברשת משתלמות, נוחות וחוסכות.

עוסק במסחר אלקטרוני (רוצה למכור משהו באינטרנט)?

כלל אין אפשרות להתחיל בלי חשבון פייפאל,
פתיחת החשבון היא בחינם אין כסף > נא להירשם מייד לחשבון אישי...

* כך תקבלו תשלומים

* תוכלו לשלם משכורות להודים ופיליפינים שיעשו בשבילכם אאוטסורסינג.

* תקנו מותגים בחצי המחיר (שעון שמדדתי בממילא לפני שבוע ונמכר שם אחרי הנחה ב1,200 ש"ח, מצאתי ב350 ש"ח!!! ממש החזון של דר' אבי שגב ז"ל, למדוד בחנות ולרכוש באינטרנט..)

וסוף סוף תפסיקו להיות הזויים!

 

פורסם בקטגוריה איפה הכסף באינטרנט, דברים בסיסיים, כללי, מדריך PayPal בישראל | עם התגים , , , , | כתיבת תגובה

מעצב גרפי – עבודה מול אנשי האונה השמאלית


את הפוסט הקודם הקדשנו למי שאיתו תיבנו את התשתית ו'מאחורי הקלעים' של הפרויקט המקוון הבא שלכם, המתכנת.

את הפוסט להלן נקדיש למלאכת נראות והתנהגות הצרכנים של האתר – עבודה מול מעצב גרפי.

אכתוב בנקודות בלבד כיון שהנסיון שלי עם מעצבים גרפיים ישראלים לא גדול במיוחד, לקראת סוף הפוסט אסביר מדוע…
בכל אופן, אנו עכשיו עושים מאמצים לתפוס את זוהר שלו, שתרחיב פה את המאמר – זוהר היא אחת מהמעצבות אתרים הגדולות שאני מכיר בתחום ומרצה במכללת הדסה.

דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים את העבודה על עיצוב האתר / פרויקט טכנולוגי אחר

 • דרך העיצוב / נראות האתר ניתן להגדיל את הסיכויים להמרה של הלקוחות במאות אחוזים (!!!), בין אם זה לגרום לרכישה, להירשם לשירות, למסור פרטים, לחוות דעה, לשתף, לשכור את השירות שאתם מציעים, לאהוד אתכם, להסכים עם דעתכם…. 
   
 • רוב המעצבים הגרפיים נוטים לאחת משתי הקיצונויות:
  יש את הלא נורמטיביים בעליל (דמיינו: גלוחי ראש עונדי עגילים מכנסיים הודיות מסגרת משקפיים בצבע כחול בוהק…) ,
  ומצד השני יש את הנשים החסודות שיושבות בפסגת הסטרייטיות (דמיינו: עבודה מהבית עם 3 ילדים רשומה לניוזלטר של גרופון ומכורה לויינט ופייסבוק).
   
 • מעצב גרפי לא יודע למכור!
  הוא כן יודע: לעשות גרפיקה יפה או לעשות מה שמבקשים ממנו (בצורה יפה).
  אם תיתן למעצב גרפי יד חופשית הוא יבחר באפשרות הראשונה ויעשה דברים יפים. תפקיד המשווק לעזור לגרפיקאי ליצור קידום מכירות יעיל.
   
 • לעולם לא יצא  בדיוק מה שדימיינת.
  א"א להעביר כל מה שרוצים ממחשבה למילים > א"א להעביר כל מה שרוצים ממילים למה שיוצרים> תמיד ישארו הפרשים בין מה שדמיינתם לתוצר הסופי.
  אני לא אומר שלא צריך לקבל תמורה עבור התשלום או להתפשר על התוצאות, רק לזכור את העניין.
   
 • מעצב גרפי אינו מתכנת
  אם היצירה צריכה לעלות לשרת/ אתר/ אפליקציה.. כל דבר טכנולוגי אחר. צריך להעסיק מעצב גרפי עם יכולות טכנולוגיות או בשיתוף עם מתכנת…קחו בחשבון.
   
 • כמובן כל האמור לעיל הוא באופן כללי, אלא שיש לשים לב שהדברים בהחלט ייתכנו.

 

עיצוב אתרי אינטרנט בדרך שונה

ללא ספק עבודה עם מעצב גרפי שווה הרבה כסף!

אבל,

כיון ש: יש ברחבי הרשת מליוני אתרים שמספקים אפשרויות עיצוב בצורה עצמית,
וכיון ש: טיפול במאות  פרויקטים במקביל הוא גם ככה מספק כאב ראש לא קטן,
וכיון ש: הצלחנו לאתר מעצבת גרפית מהפיליפינים ב-70$ לחודש, משרה מלאה…

לכן אני מסתפק בינתיים בעיצוב גרפי "מושלם-מינוס".

רוב הפוסטים שלי בנושאי עיצוב יהיו עבודה באאוטסורסינג אוןליין ובתוכנות לעבודה עצמית למיניהן.  לפוסטים מקצועיים בתחום אנחנו עכשיו בודקים אפשרויות.

 

בהמשך לפוסט זה אני חייב לכם עוד:

 1. פוסט אורח של זוהר שלו – מעצבת גרפית מובילה בשוק הישראלי ומרצה בתחום (הטלפון שלה כל הזמן תפוס…ברר)
 2. בפורום אאוטסורסינג (מיקור חוץ = Outsourcing) ודאי נרחיב גם על נושא העסקת מעצבים גרפים באון ליין
 3. בפורום על התנהגות צרכנים: "עיצוב יפה ועיצוב מוכר"  נלמד את המעצבים גרפיים איך לגרום ליצירות שלהם גם למכור..

 

בהצלחה ויום יפה

פורסם בקטגוריה התנהגות צרכנים, כללי, נראות האתר, עבודה מול מומחים, קידומי מכירות | עם התגים , , , , , , , , | 2 תגובות

דרוש מתכנת! על מתכנתים ואיך לעבוד מולם

בהשראת טכס חלוקת התארים במכון לב אתמול…  


…זקוף וגאה פסע בוגר הנדסה רפואית לקבל את התואר הנכסף..
אחריו פסע נמרצות עם שלושה פלאפונים בוגר המחלקה לתעשייה וניהול…
לבוש בקפידה מגיע בריצה בוגר חשבונאות שהצליח להשתחרר לחצי שעה מעבודות יזומות במשרד רו"ח שם הוא משלים את הסטאז'…
ואז
כמו מתוך האפילה, יוצא ממעבדת המחשבים, שפוך וחיוור, מסונוור מאור השמש הבוהקת אותה לא שזפו עיניו כבר כמה שנים – בוגר מדעי המחשב, המתכנת!
[על כולם מסתכל בוגר ניהול ושיווק טכנולוגיה  "את מי מהם אעסיק מחר?" הוא חושב,  "תגיד, נראה לך שהמתכנת יודע לדבר?" הוא שואל]

 

דע עם מי אתה עובד – חייו של המתכנת:

מה השאיפה של מתכנת?!

Exit !!!  זהו החלום הרטוב של כל מתכנת. 
   פיתוח של תוכנה או מוצר טכנולוגי מתקדם שיימכר בכמות (Turn over) או במחיר (Margin) כל כך גבוהים, שהוא יהפך לעשיר ויכול לחזור לקרוא ספרי מבוכים ודרקונים בחדר ולרכוש גאדג'טים מגניבים באיביי בלא הגבלה.

מה קורה בפועל, מקרה הטוב? (שאיפה מס' 2)

שכיר בחברת הייטק המכונה בז'רגון ההיטקיסטי 'כלוב הזהב'.
משכורת 5 ספרתית,  תנאים First class של מחלקת עסקים באל-על,  כפכפי קרוקס  והרבה גאדג'טים מאיביי.
 בשבת- ספרי הארי פוטר, בית, אשה וילדים.

מה קורה בפועל, מקרה גרוע?

ובכן, כנראה אלו 4,400 חיפושים חודשיים למילה 'דרושים הייטק'

 
מה מלמדים אותו באקדמיה?

תכנות.
ומה הוא לומד על עבודה מול מעסיקים?  מסתבר שלא הרבה… 

 1. אתה תעבוד מול מישהו שלא יודע מה הוא רוצה. אתה צריך להבין ו/או להגדיר מה באמת צריך המעסיק (..וזה נכון).
 2. בהתחלה תעבוד ב-QA (בדיקת תקינות של תוכנות), משם תמשיך לתכנות מתקדם יותר, הסטרט אפ יצליח- תקבל דיבידנדים. תפתח אקזיט עצמי… תכיר את המשפחה.
 3. איך משתמשים באתר אולג'ובס.

סוגי מתכנתים

 • פריק מחשבים מקטנות + בוגר מדעי המחשב (מכירים את אבי חיון?).
     הוא 'החצי השני' של איש השיווק והניהול טכנולוגיה.
     הקא'צ: כולם רוצים וצריכים אותו. סביר להניח שהוא זה שיצא עם האקזיט, ואם לא הוא יועסק כמתכנת ואח"כ כמתכנת בכיר בחברת הייטק גדולה בתנאים שאתם    
     לא תוכלו לתת. 
 • בוגר מדעי המחשב
     מתאים לחברת הייטק גדולה לעבודה ב-QA. הוא עוסק בתחום כי חיפש פרנסה בכבוד, אך חסר את ה'סקרנות' ובדיקה של ה'מעבר' של עולם הטכנולוגיה.
 • תואר שני ומעלה במדעי המחשב
     שישאר באקדמיה.
 • 'בעלי תעודה' – בונה אתרים, מתכנת דוט נט, מתכנת php…
 • 'בעלי נסיון'
     אין להם תואר כלשהו, אבל הם ספונים בעולם המחשבים רוב חייהם.
 • סטודנט במדעי המחשב שנה שנייה

איזה מתכנת להעסיק? עם מי כדאי לעבוד?

אלא אם כן אתם חברה גדולה עם תזרים חיובי אין סופי – ותרו מראש על העסקה של הפריק המשכיל.
בכל זאת רוצים את הטוב ביותר?! נסו לפתות אותו ברעיון סטרטאפי עם אפשרות לאקזיט… מצאתם? אל תעזבו אפילו במחיר של 80% מהרווחים העתידיים.

     לא חברה גדולה ובכל זאת רוצים להעסיק מתכנת איכותי?

בוגר שחסר את ה'סקרנות' יגמור לכם את התקציב מהר, וקרוב לודאי שאחרי שנה הדבר היחיד שתבינו הוא שאתם לא מתאימים לעבוד ביחד.
'בעלי תעודה' – מתאים רק אם יש לכם ודאות מוחלטת מה אתם רוצים ואיך אתם רוצים שיהיה! פסיק אחד ממה שהם לא למדו, הם לא יודעים.
           
             האפשרויות הטובות הם: 

     – פריקים חסרי תואר – יש מצב 'ליפול' על מתכנת מוצלח שיותר קשה לו להתקבל לעבודה בגלל חסר בתעודה ותקשורת סביבתית קרובה לדיסלקציה.
     – סטודנט סקרן – בצורה הטבעית זה הוא אותו מתכנת מושלם בעתיד. בגלל שהוא רק בתחילת דרכו יש מצב 'לתפוס' אותו ולקוות שתצליחו ביחד עד סוף התואר כך שתהיה לו סיבה מספיק טובה להשאר איתכם.

 

עד כאן פוסט ראשון על עבודה מול מתכנתים, קצת רקע כללי.

מצאתם מתכנת?! > תדאגו שירשם לRSS של הפורום של התנהגות צרכנים, תלמדו אותו מה זה סבון ומאיזה כיוון השמש זורחת  🙂

נ.ב.

לאבי חיון,

זה אחד מתוך סדרת פוסטים שאני מתכנן בנושא המתכנתים > עליך המשימה לעקוב כאן ולתקן את מה שצריך..

תודה.

פורסם בקטגוריה כללי, עבודה מול מומחים | עם התגים , , , , , , , , | כתיבת תגובה